Multikulturní výchova

Multikulturní výchova či multikulturní vzdělávání je soubor pedagogických strategií a materiálů, reagujících na rostoucí etnickou a kulturní pestrost současného západního světa. Multikulturní výchova poskytuje studentům a studentkám znalosti o historii, kultuře a přínosu různých skupin lidí v pluralitní společnosti. Čerpá poznatky z mnoha různých oborů, včetně etnických studií a ženských studií, ale také reinterpretuje obsah ze souvisejících vědních oborů.[1]

Multikulturní vzdělávání, také chápané jako způsob výuky, podporuje zásady, jako je sociální začleňování, rozmanitost, demokracie, získávání dovedností, zvídavost, kritické myšlení, hodnotu různých perspektiv, a sebereflexi.[2] Podporuje studenty, aby přinášeli specifika svých kultur do třídy, a tak umožňovali učitelům podporovat intelektuální, sociální a emocionální zrání dětí.

Bylo zjištěno, že multikulturní vzdělávání je účinné při výchově dětí z přistěhovaleckých rodin.[3] Je počítáno mezi reformní hnutí usilující o transformaci tradičních škol. Transformace v této souvislosti vyžaduje změnu všech charakteristik školy včetně strategií výchovy, postojů učitelů, výukových materiálů, metod hodnocení, poradenství a učebních stylů.[4] Multikulturní výchova se zabývá také tím, jak sami studenti pomáhají společnosti.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Multicultural education na anglické Wikipedii.

  1. Banks, J.A., & Banks, C.A.M. (Eds). (1995).
  2. O’Donnell, C. Commentary.
  3. KISLEV, E. The effect of education policies on higher-education attainment of immigrants in Western Europe: A cross-classified multilevel analysis. Journal of European Social Policy. 2016-05-01, s. 183–199. Dostupné online. ISSN 0958-9287. DOI 10.1177/0958928716637142. (anglicky)
  4. Banks and Banks, eds. 2013.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.