Mudla

V sérii Harry Potter od J. K. Rowlingové je mudla ( /ˈ m ʌ ɡ əl / ) osoba, která postrádá jakýkoli druh magických schopností a nenarodila se v kouzelnické rodině. Za mudly lze také označit lidi, kteří nemají žádnou magickou krev. Liší se od výrazu Squib, který označuje osobu s jedním nebo více magickými rodiči, avšak bez jakékoli magické síly nebo schopnosti, a od výrazu zrozeného z mudlů (nebo hanlivého a urážlivého výrazu bahenní krev, který se používá k označení domnělé nečistoty mudlovské krve), který označuje osobu s magickými schopnostmi, ale s nemagickými rodiči. Alternativní termín používaný vnitřní vesmírnou magickou komunitou v Americe je No-Čaj, což je zkratka pro Ne Čaroděj. [1]

Termín mudla se v románech někdy používá pejorativním způsobem, díky tomu, že Mudla odkazuje na osobu, která je členem ne-magické komunity. Mudlové jsou prostě obyčejné lidské bytosti bez jakýchkoli magických schopností a téměř vždy existenci magie ignorují. Čarodějky a kouzelníci s nemagickými rodiči se nazývají rozený mudlové. Existují také některé děti, o kterých je známo, že se narodily jednomu magickému a jednomu nemagickému rodiči. Lidé tohoto smíšeného původu se nazývají polokrevníci; magičtí lidé s jakýmkoliv mudlovským předkem na jedné nebo druhé straně jsou také polokrevníci. Nejvýznamnější rozená mudle ze série Harryho Pottera je Hermiona Grangerová, která se narodila mudlům neznámých jmen. Čarodějky a kouzelníci s veškerým magickým dědictvím se nazývají čistá krev.

V románech o Harrym Potterovi jsou mudlové často zobrazováni jako pošetilé, někdy zmatené postavy, které si vůbec nevšímají kouzelnického světa, který existuje kolem nich. Pokud si nešťastnou náhodou Mudlové všimnou práce magie, Ministerstvo kouzel pošle zapomínače, aby na ně uvrhnul kouzlo paměti, což způsobí, že zapomenou na událost.

Někteří mudlové znají kouzelnický svět. Patří mezi ně mudlovští rodiče magických dětí, jako jsou rodiče Hermiony Grangerové, mudlovský premiér (a jeho předchůdci) , rodina Dursleyových (Harryho Pottera nepodporující nemagičtí a jediní žijící příbuzní) a nemagičtí manželé některých čarodějnic a čarodějů.

Rowlingová vytvořila slovo „muggle“ z „mug“, což je anglický výraz pro někoho, kdo se snadno nechá oklamat. Přidala "-gle", aby to nebylo tak ponižující a bylo to víc "mazlivé". [2]

Pozoruhodní mudlové

  • Dursleyovi, Harryho příbuzní z matčiny strany, se kterými žil šestnáct let
  • Mudlovský premiér
  • Frank Bryce, zahradník rodiny Riddleů
  • Tom Riddle Senior, otec lorda Voldemorta
  • Tobias Snape, otec Severuse Snapea
  • Jacob Kowalski, přítel Mloka Scamandera No-Čaj
  • Mary Lou Barebone, vůdce Nové Salemské filantropické společnosti (nebo "Druzí Salemšťané")

Slovo mudla nebo mudlové se nyní používá v různých souvislostech, ve kterých je jeho význam podobný významu, ve kterém se objevuje v knižní sérii Harry Potter. Obecně řečeno, je používán členy skupiny k popisu osob mimo skupinu, srovnatelné s civilisty, jak to používá vojenský personál. Zatímco v knihách se mudla důsledně píše velkým písmenem, v jiných případech se používá převážně malé začáteční písmeno.

  • Mudla je používáno v neformální angličtině členy Mensy k definování nečlenů nebo jakékoli osoby s IQ nižším než je úroveň Mensy. 
  • Podle kvízové show BBC QI v epizodě „Hocus Pocus“ bylo slovo mudla jazzovým slangovým výrazem ze 30. let 20. století pro někoho, kdo užívá konopí. „Muggles“ je název nahrávky z roku 1928 od Louise Armstronga a jeho orchestru .
  • Mudla je podle Abbotta Waltera Bowera, autora Scotichronicon, „ocas Angličana“. V knize Alistaira Moffata A History of the Borders from Early Times se uvádí, že mezi Skoty ve 13. století panovala široce rozšířená víra, že Angličané měli ocasy. [3]
  • Ernest Bramah odkazoval na „umělé mudly“ v detektivce vydané desítky let před knihami o Potterovi („Duch v Massingham Mansions“, v 0čích maxe Carradose, Doran, New York, 1924).
  • Muggles je jméno ženské postavy v dětské knize The Gammage Cup od Carol Kendall vydané v roce 1959 nakladatelstvím Harcourt, Brace & World.
  • Postava Velkého přátelského obra Roalda Dahla, publikovaná v roce 1982, používá slovo „Muggled“, zatímco popisuje druhé hlavní postavě Sophii dobrý sen – „A celá škola pak jásá jako šílená a křičí bravo, dobře, hotovo, a navždy potom, i když vám všechny vaše sumy vycházejí celé špinavé a zmudlované, pan Figgins vám vždy dá deset z deseti a zapíše vám Dobrá práce Sophie do vašeho sešitu.“ – Obr Dobr . Roald Dahl také nazval rodinu opic „The Muggle-Wumps“ v Prevítových a dalších dílech.
  • Výraz Mudla byl přidán do Oxfordského anglického slovníku v roce 2003, kde se říká, že odkazuje na osobu, která postrádá dovednosti. [4]
  • Mudlu používají v neformální angličtině členové malých, specializovaných skupin, obvykle těch, které považují své aktivity buď za analogické s magií, nebo ji přímo zahrnují (například v rámci hackerské kultury [5] a pohanů, novopohanů a Wiccanů ) [6] na označování osob mimo skupinu.
  • V online fórech pro lidi s herpesem se mudla používá k popisu někoho, kdo (pravděpodobně) nemá HSV.
  • Muggle (nebo geomuggle ) je používán geocachery k označení těch, kteří nejsou zapojeni do sportu geocaching nebo o něm nevědí. Keš, která byla zmanipulována nezúčastněnými osobami, je údajně vydrancována nebo mudlována . [7]
  • Termín mudlové může označovat online subkulturu pravidelných luštitelů týdenní křížovky Wall Street Journal. Název odkazuje k tomu, že se soutěží o hrnek na kávu.

Žaloba o ochranné známky

Nancy Stoufferová, autorka Legendy o Rahovi a mudlech (1984), obvinila Rowlingovou z porušení ochranné známky za použití termínu „mudlové“ a také z porušení autorských práv pro některé podobnosti s její knihou. [8] Rowlingová a Scholastic, její vydavatel, žalovali o deklaratorní rozsudek a vyhráli na základě návrhu na souhrnný rozsudek [9] na základě nedostatku pravděpodobnosti záměny.

Související články

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Muggle na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online. (anglicky)
  2. Dostupné online.
  3. Alistair Moffat, The Borders: a history of the Borders from earliest times, 2002, Deerpark Press, ISBN 9780954197902, pp.211-212
  4. news.bbc.co.uk. Dostupné online.
  5. Jargon File: muggle
  6. Faith von Adams, "I Roomed with a Muggle", New Witch Magazine, Issue 5 (Fall 2003) pg. 34
  7. Dostupné online.
  8. Burden of Proof 'Harry Potter' Book Lawsuit: 'Legend of Rah and Muggles' Author Claims Trademark Violations, Burden of Proof, CNN Transcripts, July 5, 2000, https://www.eyrie.org/~robotech/stouffer.htm
  9. Dostupné online.

externí odkazy

Šablona:HarryPotterWiki

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.