Moustérien

Moustérien je kamenná industrie středního paleolitu, která byla rozšířená v Evropě, na Předním východě a v severní Africe. Nejstarší moustérien na Moravě začal někdy před 220 000 lety a skončil před 40 000 lety. Název je odvozen podle lokality Le Moustier v Dordogne ve Francii. Je spojována s archaickými sapienty a především s klasickými neandertálci. Na Předním východě i Homo sapiens.

Kostěný retušér. Os à impression de La Quina Muséum de Toulouse
Čepele oštěpů (Izrael)

Typické tvary zahrnují drasadla, škrabadla, rydla, ale i pěstní klíny a různé specializované hroty a čepele. Často jde o masivní a trvanlivé výrobky, které dokázaly vydržet hrubé zacházení. V této industrii byla využívána i levalloiská technika, i když její vliv je menší než v acheuléenu, který moustérien bezprostředně předcházel.

Ve střední Evropě se rozlišují lokální variace této industrie typ Rheindahlen, typ Ehringsdorf a typ Bečov. Na Moravě k ní patří nálezy z lokalit Šipka a Švédův stůl. Z jeskyně Šipka pochází slavná čelist dítěte neandertálce, kterou zde na konci 19. století objevil Karel Jaroslav Maška.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.