Morvan

Morvan je vysočina ve francouzském Burgundsku. Táhne se severojižním směrem v délce asi 100 km a dosahuje průměrné výšky okolo 600 metrů, nejvyšší hory jsou na jihu v regionu zvaném „Bois du Roi“ (Haut Folin s 901 m n. m.). Pohoří bylo vyvrásněno v období devonu a je tvořeno převážně žulou a čedičem, v okrajových částech rovněž vápencem. Největšími městy jsou Autun a Château-Chinon, pramení zde řeky Yonne, Armançon a Arroux. Na řece Yonne se nachází přehradní nádrž Lac de Pannecière, využívaná k výrobě elektřiny i k rekreaci. Oblast je převážně lesnatá, původní duby byly od devatenáctého století nahrazovány jehličnany; Morvan je známým vývozcem vánočních stromků.[1]

Morvan
Vrchol hory Haut Folin

Nejvyšší bod901 m n. m. (Haut Folin)
Rozloha5134 km²

Sousední
jednotky
Francouzské středohoří

SvětadílEvropa
StátFrancie Francie
Horninyžula, čedič
PovodíSeina, Loira
Souřadnice47°5′0″ s. š., 4° v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Původ názvu je odvozován z galského výrazu „maro-vidu-enno“ (ve velkém lese), případně z indoevropského kořene „mor-u-“ (tmavý).[2] Oblast obývali keltští Aeduové, kteří postavili na hoře Mont Beuvray proslulou pevnost Bibracte. Po dobytí Římany zde vzniklo město Augustodunum. Vesnice Saint-Léger-Vauban je známá jako rodiště markýze Vaubana. Z Morvanu pocházel také politik Joseph Archer, autor návrhu na jednotnou evropskou měnu.

Oblast je málo úrodná a s drsným klimatem, kde se vzhledem k vysokým srážkám udržují četné mokřady, zůstala proto řídce osídlená a hlavním ekonomickým odvětvím je chov charolaiského skotu. Místní muži se tradičně živili voroplavbou a povoznictvím, ženy si přivydělávaly jako chůvy pařížských dětí (této profesi se podle kraje začalo říkat „nourrices morvandelles“).[3] Saint-Forgeot byl také známý těžbou ropné břidlice, důl byl uzavřen roku 1957.

Za druhé světové války působila v místních lesích odbojová organizace Maquis du Loup, její bojovníky připomíná muzeum v obci Saint-Brisson.

Udržel se zde dialekt zvaný „morvandiau“, region je známý také svojí lidovou hudbou, v níž dominují dudy, niněra a akordeon. O chudém životě v tomto kraji pojednává populární píseň Maurice Bouchora „La Morvandelle“.

V roce 1970 byl v centrální části pohoří vyhlášen stejnojmenný přírodní park.

Reference

  1. Du Morvan à nos salons, d’où viennent les sapins de Noël? 20 Minutes Dostupné online
  2. Morvan - Toponymie. La base de connaissances française. Dostupné online Archivováno 25. 4. 2018 na Wayback Machine
  3. Un Morvan très nourrissant. Libération Dostupné online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.