Mezosynoptická meteorologie

Mezosynoptická meteorologie, také mezoměřítková meteorologie nebo mezometeorologie[1][2], se zabývá studiem systémů počasí menších než jsou synoptické[3], ale větších než mikroměřítko[4] a systémy velikosti bouřkových kup (storm-scale). Horizontální rozměry se obvykle pohybují přibližně od 5 km do několika set kilometrů. Příklady mezosynoptických systémů počasí jsou bríza, silnější forma čáry instability (squall line)[5][6] a mezosynoptický konvektivní komplex.[7][8]

Vír v měřítku Mezo-β

V mezosynoptických meteorologických systémech je vertikální rychlost obvykle stejná nebo převyšující rychlost horizontální. Je to z důvodu nehydrostatických procesů, jako vztlakové zrychlení stoupající termiky nebo zrychlování přes úzký horský průsmyk.

Třídy

Mezosynoptická meteorologie se dělí podle velikostí na třídy:[9][10]

  • Mezo-α (200–2000 km), která je měřítkem jevů jako atmosférická fronta, silnější forma čáry instability (squall line), mezosynoptický konvektivní systém[11], tropické cyklóny na okraji synoptického měřítka
  • Mezo-β (20–200 km), která je měřítkem jevů jako bríza, sněhové bouře s efektem jezera
  • Mezo-γ (2–20 km), která je měřítkem jevů jako konvekční bouře, proudění vzduchu členitým terénem (na okraji mikroměřítka, známého také jako storm-scale)

Národním střediskem pro hurikány ve Spojených státech jsou tropické a subtropické cyklóny klasifikovány spíše jako synoptické měřítko, nežli jako mezoměřítko.[12]

Mezosynoptické hranice

Také mezosynoptická analýza v mezoměřítku používá pro popis jevů studené, teplé a okluzní fronty, stejně jako je používá synoptická frontální analýza[13]. Na meteorologické mapě je mezosynoptická fronta ve srovnání s frontou synoptickou zobrazena jako menší a s dvojnásobným počtem hrbolů nebo hrotů.

Ve Spojených státech vedl nesouhlas se zobrazováním mezosynoptické verze fronty při analýzách počasí k použití symbolu oblouku (brázdy) s označením hranice odtoku pro vyznačení fronty.[14]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mesoscale meteorology na anglické Wikipedii.

  1. mezometeorologie - Elektronický meteorologický slovník
  2. měřítko atmosférických vírů - Elektronický meteorologický slovník
  3. měřítko synoptické - Elektronický meteorologický slovník
  4. mikroměřítko - Elektronický meteorologický slovník
  5. čára instability - Elektronický meteorologický slovník
  6. squall line - Elektronický meteorologický slovník
  7. komplex konvektivní mezoměřítkový - Elektronický meteorologický slovník
  8. komplex konvektivní mezosynoptický - Elektronický meteorologický slovník
  9. ORLANSKI, I. A rational subdivision of scales for atmospheric processes. Bulletin of the American Meteorological Society. 1975, s. 527–530. (anglicky)
  10. klasifikace meteorologických procesů podle Orlanskiho - Elektronický meteorologický slovník
  11. systém konvektivní mezosynoptický - Elektronický meteorologický slovník
  12. http://www.nhc.noaa.gov/aboutgloss.shtml
  13. analýza frontální - Elektronický meteorologický slovník
  14. ROTH, David. Unified Surface Analysis Manual [online]. Hydrometeorological Prediction Center [cit. 2006-10-24]. Dostupné online. (anglicky)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.