Mezinárodní námořní organizace

Mezinárodní námořní organizace (anglicky International Maritime Organization, zkratka IMO) je specializovaná agentura Organizace spojených národů, která je odpovědná za regulaci světové vodní dopravy. Její vznik byl dohodnut na konferenci OSN v Ženevě roku 1948, ovšem až po deseti letech organizace vstoupila v život. Její první zasedání se uskutečnilo roku 1959. Sídlo má v Londýně. Má 174 členských států a tři přidružené. Organizace má pět výborů (bezpečnostní, životního prostředí, právní, technický, smírčí). K jejím prvním úspěchům patřilo přijetí Mezinárodní smlouvy o předcházení znečištění moří ropnými produkty z roku 1954. Roku 1974 byla též přijata nová verze Mezinárodní dohody o bezpečnosti na moři (podepsalo ji 164 zemí), která vešla v platnost roku 1980.

Mezinárodní námořní organizace
ZkratkaIMO, OMI
Vznik1948
SídloLondýn, Spojené království
Souřadnice51°29′24,36″ s. š., 0°7′21,72″ z. d.
Generální tajemníkKitack Lim
Mateřská organizaceOrganizace spojených národů
Oficiální webwww.imo.org/es
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V roce 1984 organizace schválila rezoluci A.600(15), kterou zavedla takzvané číslo IMO (IMO number) za účelem „zlepšení námořní bezpečnosti, prevence znečištění a prevence podvodů na moři“ – každé lodi je přiřazeno unikátní a trvalé číslo. Číslo IMO je přiřazeno trupu lodi po celou dobu jeho existence a zůstává stejné i když plavidlo změní jméno, vlajku, či majitele.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku International Maritime Organization na anglické Wikipedii.

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.