Metin2

Metin2 je MMORPG hra, kterou vyvinula a stále vyvíjí společnost Ymir Entertainment. Hra byla uvedena na trh koncem roku 2004 v Asii a v Číně. V dalších zemích ji pak vydávaly různé společnosti v:

Metin2
VydavatelGameforge
PlatformaMicrosoft Windows
Datum vydání2006
ŽánrMMORPG
Herní módvideohra pro více hráčů
KlasifikacePEGI
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Další verze pak existují v různých asijských jazycích.

Příběh

Kdysi dávno byla jedna jediná říše, která existovala po celém kontinentu. Země klidu a míru, kde neexistovaly války a nemoci. Lidé tu žili šťastní a v harmonickém soužití.

Jejich osud se však začal měnit, když z nebe spadl obrovský kámen; kámen známý jako Metin. Ten začal měnit zvířata v příšery, jeho samotná přítomnost vytvářela smrtelné nemoci, které se šířily po celém světě. Nevinní lidé trpěli stejně jako ti, kteří byli zabiti zvířaty nebo zemřeli na následky nemoci později ožili jako nemrtví. Nemrtví působili zkázu a chaos, který se zdál být nekonečným. Vznikla tím pohroma, která neměla konce a žádného východiska. Nakonec se jediné impérium rozpadlo na tři různá království, kde všichni bojují za vlastní přežití. Od tohoto velkého dne se k sobě tyto království chovají jako nepřátelé.

Pád kamene Metin byl jen začátek toho, co mělo teprve přijít. Menší kameny padaly čas od času stále a všechna tři království žila ve strachu. Nikdo by se odvážil přiblížit ke kamenům Metin, protože ty nejděsivější stvůry byly vždy poblíž. Lidé si však uvědomili, že síla kamenu Metin rostla a cítili obrovskou ztrátu energie, která mizela z celého jejich světa.

Začali věřit, že to způsobuje Dračí bůh, který se v zemi objevil a lidé doufali, že on by mohl být tím, kdo obnoví jejich zemi a dovede je znovu ke klidu a míru…

Výbava

Každý hráč má vlastní výbavu, jež je vylepšována po tzv. úrovních. Do úrovně +4 stačí za vylepšení zaplatit několika yangy (herní měna), pro vyšší úrovně budete potřebovat i různé suroviny, které se dají získat např. zabíjením nepřátel, předměty nižší než lvl 25 lze zlepšovat bez předmětů až do +6. Nejvyšší úrovní je obvykle +9, některé předměty však lze z +9 povýšit ještě na tzv. epickou úroveň.

Výbavu dokáže vylepšit kovář, který se nachází v hlavním městě hráčovy říše, a specialisté sídlící v instanci nazvané Věž démonů. Věž je však obsazena silnými nepřáteli, proto se tato lokace otevírá až po dosažení 40. levelu.[1] Při každém výstupu do 6. patra věže se však objeví pouze jeden ze specialistů (klenotník, zbrojíř, nebo platnéř), již vylepší jen jednu věc, nepotřebují k tomu ale žádné suroviny.[1]

Dále lze výbavu vylepšovat pomocí Požehnaných pergamenů. Zde se za vylepšení vždy platí surovinami, v případě neúspěchu však hráč o daný předmět nepřijde, pouze klesne jeho kvalita o jednu úroveň.

Ovšem Pergameny nejsou jediné věci, kterými se dá zlepšovat bez použití kováře; existují ještě Pergamen Válečníka, Pergamen Draka, Příručka Kováře a Magický kámen (Dříve byly jen na privátních serverech, nyní existují i na oficiálním serveru avšak je možné ho získat jen v Item Shopu).

  • Pergamen válečníka je speciálním předmětem, jenž se vyrábí za pomoci požehnaného pergamenu a magické měděné rudy, která se získává většinou z Item shopu. Tento předmět zlepší každé věci z +0 do +4 se stoprocentní šancí, ale na +5 a vyšší je již nefunkční.
  • Pergamen Draka je druhým speciálním předmětem, jenž se vyrábí za pomoci požehnaného pergamenu a magické železné rudy, která se získává většinou z Item shopu. Pergamen Draka má úplně stejnou vlastnost jako požehnaný pergamen s tím rozdílem, že šance na zlepšení je zvýšena o 10 %.
  • Příručka kováře je třetím speciálním předmětem, jenž se vyrábí za pomoci požehnaného pergamenu a kamene kováře, který se získává většinou z Item shopu. Příručka kováře má vyšší šanci než jakýkoliv pergamen (vyjma pergamenu válečníka) z oficiální hry na úspěch, ale i přesto může neuspět, v tomto případě se kvalita sníží o jednu úroveň.
  • Magický kámen je čtvrtým speciálním předmětem, jenž se vyskytuje jen na privátních serverech a na oficiálním serveru v Item Shopu, Magický kámen je nejlepší předmět, se kterým se zlepšují předměty jiné, má poměrně vysokou šanci na úspěch a v případě neúspěchu se předmět nerozbije ani se nesníží o 1 úroveň.

Postavy

Hráči si mohou zvolit jedno z pěti povolání: Válečník, Ninja, Šaman, Sura nebo Lycan (vlkodlak). Případně v ženské variantě: Válečnice, Ninja, Šamanka a Sura. Každé povolání má ještě další dvě specializace (kromě lykana který má pouze jedno) , mezi kterými si hráč může vybrat při dosáhnutí určité herní úrovně.

Od páté úrovně si hráči můžou vybrat kouzla. Válečník má na výběr mezi mentálním útokem (kam patří: Dupnutí, Průraz, Rána mečem, Prudká rána, Silné tělo) a tělesným útokem (Trojcestný střih, Pádit, Smršť meče, Aura meče a Bojové zuření). Ninja má na výběr mezi útoky na dálku (Ohnivý šíp, Otrávený šíp, Smršť šípů, Opakované výstřely a Našlapování polehoučku) a kouzla na blízko (Jedovatý oblak, Léčka, Víření kordů, Bleskový útok a Zamaskování). Šaman si může vybrat mezi dračí mocí (Létající Talisman, Požehnání, Střílení na draky, Pomoc draka, Řev draků a Zrcadlit) a léčením (Běžet, Bleskový vrh, Útok+, Bleskový dráp, Ošetřit a Zaříkat blesk). A Sura si může vybrat mezi černou magií (Duch plamene, Rána plameny, Temná rána, Rána ducha, Temná ochrana a Tmavý kámen) a magickými zbraněmi (Drači vír, Strach, Začarované brnění, Rána prstem, Začarovaná čepel a Zrušit kouzlo).

Všechny dovednosti mají své úrovně. Jde o úrovně 1–20 a M (mistrovská), G (velmistrovská) a P (perfektní). Úrovní G a P lze dosáhnout jen pomocí speciálních předmětů:

  • M1 až M10 – knihy schopností; tento trénink se dá ulehčit Pergameny exorcismu, díky kterým není třeba čekat na další čtení obvyklých 24 hodin, a také soustředěným čtením, jež zvyšují šanci na úspěšné čtení 2,5×,
  • G1 až G10 – kameny duše (maximálně 36 kamenů do stupně P; tento trénink se dá ulehčit Pergameny exorcismu, díky kterým není třeba čekat na další čtení 12 hodin).

Pohyb

V Metin2 je možné ovládat pohyb postavy pomocí myši a klávesnice (šipky a WASD, nebo WQE). Kliknutí levým tlačítkem myši (nebo mezerníku) se používá k označení skupiny nebo cíle a k útoku na nepřátele. Hru lze nakonfigurovat tak, aby útok probíhal ručně nebo automaticky.

Hráč vs. hráč (PvP)

PvP je v Metin2 k dispozici, když postava dosáhne patnácté úrovně. Existují tři způsoby, jak bojovat s ostatními hráči. První je vyzvat hráče k souboji pravým kliknutím na požadovaného soupeře a zvolením možnosti "Souboj". To je nejčastější způsob a v případě smrti nejsou ztraceny žádné zkušenostní body. Druhý způsob je bojovat s hráči z jiného království. Tento způsob nevyžaduje výzvu k souboji, jelikož jiné království je automaticky považováno za nepřátelské. Třetí způsob je aktivovat možnost "Volný" v menu hry. To umožňuje hráči útok na kohokoliv bez rozdílu království a bez potřeby souhlasu s výzvou k souboji. Znamená to ale i to, že i hráč může být kýmkoliv napaden. V tomto režimu boje může hráč přijít o body hodnosti. Pokud hráč ztratí příliš mnoho bodů hodnosti, změní se jeho titul na "Krutý", bude mít negativní body, což vede k nižší šanci získat předmět ze zabitých nestvůr a k nedůvěře ostatních hráčů. Hráči s pozitivní hodností pak mohou takovéhoto "krutého" hráče libovolně napadnout (pomocí nastavení "Nepřátelský" v menu hry). Na úrovni 50 nebo vyšší mají hráči s titulem "Krutý" jistou šanci, že v případě zabití od jiného hráče upustí libovolný předmět z inventáře.

Body hodnosti:

  • 12 000 až 20 000 – Rytířský
  • 8 000 až 12 000 – Vznešený
  • 4 000 až 8 000 – Dobrý
  • 1 000 až 4 000 – Přátelský
  • 0 až 1 000 – Neutrální (žádná hodnost)
  • −1 až −4 000 – Agresivní
  • −4 000 až −8 000 – Úskočný
  • −8 000 až −12 000 – Zlomyslný
  • −12 000 až −20 000 – Krutý

Pokud jsou body v záporu, nabíhají rychleji. Rychlost růstu bodů hodnosti lze zvýšit nošením předmětů Symbol moudrého císaře a Rukavice moudrého císaře. Také lze zvýšit body hodnosti předměty Fazole zen (+500 bodů, funkční pouze v negativní hodnosti) nebo Plod života (+2000 bodů).

Servery

Kromě klasických oficiálních serverů, kde se rychlosti přibývání zkušeností a získávání vybavení pohybují na hodnotě 1× (nejpomalejší), je možné hru hrát i na privátních serverech. Tyto servery nejsou oficiálními a tudíž není zajištěna plná technická podpora.

Privátní servery se dělí na:

  • Hamachi servery (je nutno stáhnout speciální program Hamachi a připojit se do sítě serveru),
  • Locale servery (které fungují podobně jako oficiální servery založené na dedikovaném serveru).

Event

Event je pro hráče bonus od správců serveru. Buďto za odměnu, nebo pro oživení atmosféry ve hře. Většinou se jedná o malé eventy, kdy moderátor hry shodí pár metinů a pustí na hráče nestvůry a bossy. Ale někdy jsou i eventy velké, které jsou hlášené dopředu na fóru hry. Jedná se většinou o event, kterého se účastní všechny říše. Jako Event se dá počítat třeba velikonoční zajíček nebo DM kupony, které se dají koupit za reálnou měnu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Metin2 na anglické Wikipedii.

  1. Věž démonů [wiki]. Příprava vydání různí Metin2wikipedisté. Metin 2 Encyklopedie, 2010-04-16, rev. 2010-12-06 [cit. 2011-06-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-06.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.