Messerschmitt Me 509
Messerschmitt Me 509 byl projekt jednomístného stíhacího letounu společnosti Messerschmitt AG z doby druhé světové války. Vycházel z typu Me 309, z kterého převzal ocasní plochy a podvozek.
Na rozdíl od 309 ale nebyl motor umístěn v přídi, nýbrž v centrální části trupu, blízko těžiště. Tato konfigurace se již osvědčila u americké Bell P-39 „Airacobra“. U 509 byly hlavním důvodem tohoto uspořádání ale problémy s tehdy neobvyklým příďovým podvozkem, který se při zkouškách 309 často lámal, jelikož nevydržel zatížení motorem, který se nacházel přímo nad ním.
Vývoj
Velmi daleko vpředu umístěná kabina měla být vybavena systémem tlakování. Jako pohon měl být osazen Daimler-Benz DB 605, který měl pohánět standardní tažnou vrtuli dlouhou hřídelí, která měla probíhat pod pilotem.
Výzbroj měly tvořit dva MG 131 a dva MG 151/20.
Projekt byl ukončen současně s vývojem Me 309.
Pravděpodobně byly výkresy tohoto letounu dodány Japonsku, kde vznikla velmi podobná Yokosuka R2Y Keiun, která vzlétla ještě před koncem války.
Technická data
- typ: jednomotorové jednomístné stíhací letadlo
- křídla: samonosný středoplošník, křídla posunuta mírně dolů.
- trup: celokovová skořepina o oválném průřezu.
- ocasní plochy: samonosné standardní, celokovové.
- podvozek: zatahovací tříkolový příďový. Hlavní kola byla zatahována do křídel směrem k trupu, přední dozadu při současném pootočení kola o 90°.
- motor: kapalinou chlazený invertní dvanáctiválec DB 605 s výkonem při startu 1450 k. Třílistá stavitelná vrtule. Velký chladič pod trupem.
- posádka: 1 pilot v přetlakové celoprosklené kabině.
- výzbroj: 2 × 13-mm-MG 131 a 2 × 20-mm-MG 151/20.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Messerschmitt Me 509 na Wikimedia Commons