Masová střelba

Masová střelba je incident, ve kterém dojde k násilí použitím střelných zbraní, následkem čehož zemře větší množství lidí. Např. FBI a americká organizace Congressional Research Service definují masovou střelbu jako střelbu, při které zemře čtyři nebo více lidí, útočníka v to nepočítaje,[1] mohou existovat definice zahrnující čtyři a více raněných,[2] a jiné. Mezi masové střelby se počítají atentáty konkrétní osoby s dalšími oběťmi, zásahy policie, teroristické útoky s použitím střelných zbraní i případy, kdy nikdo kromě útočníka střelnou zbraň nemá a střelbu neopětuje. Naopak, nepočítají se mezi ně přestřelky v rámci bitvy dvou konvenčních armád.

Motivy

Motivem útočníků může být pomsta za konkrétní událost, duševní nemoc, nebo terorismus ve smyslu prosazení politické nebo náboženské ideje prostřednictvím násilí.

Frekvence střeleb a politické klima

Frekvence výskytu masových střeleb může změnit politiku vůči držení a získávání střelných zbraní v dané zemi, jako se to již stalo v případě Velké Británie a Austrálie.

Relativně ke své lidnatosti má pravděpodobně nejmenší četnost masových střeleb Japonsko, které hlásí dvě (ne nezbytně masové) střelby ročně.[3]

Poměrně vysoká četnost masových střeleb je ve Spojených státech amerických. Ročně tam dojde přibližně k 20 případům masové střelby se 4 oběťmi a více. Četnost masových střeleb v USA ale není v celosvětovém měřítku vysoká. V období mezi lety 1998 a 2012 činily USA 4.5 % světové populace a 3 % celosvětově mrtvých na následky masových střeleb.[4]

Často zmiňované mýty o vysokém počtu masových střeleb na školách v USA jsou sporné. V posledních desetiletích docházelo a dochází v průměru k jedné masové střelbě (4 usmrcení a více) ve škole za 2 roky. Školy v USA přitom navštěvuje 70 milionů studentů a zaměstnanců. V průměru zemře v důsledku násilí (tj. i např. bodnutí v konfliktu gangů) na půdě škol v USA v průběhu vyučování kolem 15 osob.[5]

Na území ČR došlo v posledních 40 letech ke 6 masovým střelbám s celkem 31 oběťmi (bez pachatelů), jednalo se o střelbu v motorestu Kadrnožka u Plzně ukradenou vojenskou zbraní se 4 mrtvými v roce 1981, o střelbu v Kladně v roce 1989 (4 oběti, ukradené zbraně ze školy a legální sbírky otce), o sérii vražd 1. až 3. září 2008 (Roman Postl) se 4 mrtvými nelegálně drženou pistolí, o masovou střelbu v hostinci v Petřvaldě v roce 2009 se 4 mrtvými s nelegálně drženou pistolí, o střelbu v Uherském Brodě v roce 2015 s 8 mrtvými s legálně drženou pistolí a revolverem a v neposlední řadě střelbu v Ostravě v roce 2019 se 7 mrtvými s nelegálně drženou pistolí.

Odkazy

Reference

Související články

  • Bombový útok
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.