Martina Hošková

Martina Hošková (* 21. listopadu 1956 Praha) je pedagožka a klavíristka na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy.

Martina Hošková
Narození21. listopadu 1956 (65 let)
Praha
Povoláníklavíristka a učitelka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život

Martina Hošková se narodila v roce 1956 do rodiny Kaplanových jako třetí dítě z deseti. Spolu se svojí matkou Marií Kaplanovou a Jiřím Kaplanem vyrostla v Bubenči. Zde prožila velkou část dětství. Svůj domov sdíleli s mnohými významnými lidmi. Jedním z nich byl světoznámý umělec Jan Koblasa. Jinou spřátelenou uměleckou osobností byl malíř a sochař Luděk Tichý.

Rodina Kaplanových byla silně duchovně založená. Marie Kaplanová a její manžel Jiří pořádali tajné srazy křesťanského undergroundu.[1] Jiří Kaplan byl vzdělaný člověk, uměl jazyky a měl přátele za hranicemi, proto začal překládat a pak také přepisovat zakázanou zahraniční literaturu, za což byl zatčen a několik[ujasnit] měsíců vězněn. Pro Martinu Hoškovou a její sourozence bylo pak komplikované i jen dokončit studium. Manželům Kaplanovým bylo in memoriam uděleno ministrem obrany čestné vyznamenání za členství v protikomunistickém odboji, které převzala v roce 2017 jejich dcera Martina Hošková.[2]

I přes šikanu ze strany komunistického státu rodina Kaplanova pokračovala v kontaktu se zahraničím, mj. s křesťanskou komunitou Taizé ve Francii. Tato komunita mající za úkol praktickým způsobem demonstrovat jednotu mezi lidmi, náboženstvími a národy měla významný vliv na formování osobnosti Martiny Hoškové. Její rodiče organizovali aktivity této komunity v komunistickém Československu, a po listopadu 1989 jejich organizaci přejala jejich dcera Martina s manželem Mariánem.[3][4] Setkáními na Šumavě na Kochánově prošly během let stovky lidí různých vyznání a světových názorů.

Martina Hošková pracuje jako učitelka hudební výchovy a k tomu učí hru na klavír. Lásku k tomuto nástroji zdědila po své matce Marii. Dokonce si vybrala i studium spojené s hudbou. Její duchovní založení ve spojení a hudbou jí také pomohlo poznat svého muže. MUDr. Mariána Hoška poznala na jednom z křesťanských koncertů, kde byl členem hudební skupiny. Dnes má s manželem sedm vlastních dětí, víc než tucet vnoučat a jedno dítě v pěstounské péči.[5] V pozdějším věku vystudovala Martina Hošková jako druhý obor pastorační teologii.

Kromě hudby se angažuje hudebně a organizačně mj. ve farnosti v Praze-Dejvicích, v podpoře užší i širší rodiny i řady dobročinných iniciativ, mj. iniciativu pro Středoafrickou republiku Siriri[6] nebo domácí hospic Cesta domů.

Reference

  1. Kateřina Rózsová-Horálková. Vzpomínka na Jiřího Kaplana [online]. rozhlas.cz [cit. 2018-05-19]. Dostupné online.
  2. KOVÁŘ, Maxmilian; SCHNEIDERVIND, Lukáš; ZUNA, Vojtěch. Příběhy našich sousedů. [s.l.]: Post Bellum Dostupné online. Kapitola Dětství v oáze náboženské a duševní svobody.
  3. ek, ap. CÍRKEV SE PO REVOLUCI TĚŠILA VELKÉMU RESPEKTU [online]. apha.cz [cit. 2018-05-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-09-14.
  4. HAKLOVÁ, Marie. MODLITBA SMÍŘENÍ V ZÁPADNÍCH ČECHÁCH. Bakalářská práce. vyd. [s.l.]: JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH, 2008. Dostupné online. Kapitola 4.2.
  5. MARTINA A MARIÁN HOŠKOVI S RODINOU [online]. zr.ymca.cz [cit. 2018-05-19]. Dostupné online.
  6. Zakládací smlouva [online]. siriri.org [cit. 2018-05-19]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.