Marie Poledňáková

Marie Poledňáková, rodným jménem Marie Jandová (* 7. září 1941 Strakonice), je česká scenáristka, režisérka a mediální podnikatelka.

Marie Poledňáková
Narození7. září 1941 (80 let)
Strakonice, Protektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Povolánífilmová režisérka, scenáristka, režisérka a herečka
Alma materAkademie múzických umění v Praze
OceněníZlatá nymfa a cena Cino del Duca na MFF Monte Carlo
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Marie Poledňáková se narodila ve Strakonicích do rodiny univerzitního profesora. V 15 letech měla vážnou autonehodu a krátce poté prodělala zánět srdečního svalu, který jí na několik měsíců upoutal na lůžko.

Po absolování gymnázia chtěla studovat chemii, což jí nebylo umožněno z kádrových důvodů – část rodiny emigrovala. Namísto na vysokou školu nastoupila do továrny na nádobí Napako.

Byla vdaná, jejím manželem byl Ivan Poledňák, český muzikolog. Mají spolu jedno dítě – syna Petra Poledňáka. Manželství ale nevydrželo, po několika letech se opět rozvedli a Marie zůstala sama s tehdy osmiletým Petrem. Právě tato událost se později stala inspirací k oblíbeným komediím s Tomášem Holým v hlavní roli. Petr si prostě sháněl náhradního tatínka, mimoto toužil jet s mámou na hory a mít psa jako jeho bratranec.

V roce 1961 jí dramaturg Jaroslav Dietl nabídl místo asistentky režie v Československé televizi. Jako asistentka režie pracovala 10 let. Po večerním studiu AMU obor dramaturgie pracovala jako scenáristka a režisérka. V roce 1982 odešla na Barrandov, kde pracovala šest let jako režisérka Filmového studia Barrandov. V roce 1990 spoluzaložila akciovou společnost FTV Premiera, která získala první licenci pro soukromé televizní vysílání v Česku (nyní TV Prima). Po prodeji obchodního podílu v roce 1994 podniká v nakladatelství a vydavatelství Premiéra Studio.

Tvorba, výběr

Zajímavosti

Film Jak dostat tatínka do polepšovny vyvolal pozdvižení na mezinárodním festivalu v Monte Carlu. Odborná porota po projekci prohlásila, že Tomáš Holý je nejlepším dětským hercem od dob Shirley Templové a na počest Marie Poledňákové uspořádali slavnostní oběd. Film dostal hlavní cenu Zlatá nymfa a cenu Cine del Duca, která se uděluje režisérům do 30 let, přesto, že Marii bylo už 37. Po návratu do Československa se pozlacené sošky zmocnil tehdejší ředitel Československé Televize, Jan Zelenka. Po jeho odstoupení, vlivem Sametové revoluce, byla soška ukradena a její další osud je neznámý.[1]

Dvojice komedií s Tomášem Holým v hlavní roli, Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny měla mít původně třetí pokračování. Jmenovalo se Jak Anděla viděla anděla. Anděla je jméno holčičky, se kterou klokan přiletí v březnu. Příběh se odehrává asi 10 let po jejím narození. Scénář vznikal mezi roky 1988–9. Vznikly nejméně dvě verze scénáře. Marie oslovila Tomáše Holého, nyní už studenta práv. Tomáš už ale nechtěl filmovat, proto vznikla druhá verze scénáře, ve které měl pouze symbolickou roli v několika málo záběrech. S tím Tomáš souhlasil. Mělo se filmovat v roce 1990, mezi tím se ale Tomáš Holý tragicky zabil při autonehodě. Marie proto projekt opustila a v roce 1996 jej pod stejným názvem vydala knižně. Projekt po kompletním přepracování posloužil jako základ pro film Jak se krotí krokodýli, kde postavu Vaška převzal Jiří Mádl.

Reference

  1. POLEDŇÁKOVÁ, Marie. S kým mě bavil svět. [s.l.]: EUROMEDIA GROUP, k.s, 2013. ISBN 9788024923062.

Externí odkazy

Rozhovory

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.