Maldras

Maldras či Masdras (?únor 460) byl král germánského kmene Svébů[1] v Galicii. Vládl od roku 456 až do své smrti v roce 460.

Maldras
král (rex)
Území Galície, které v roce 456-460 vládl svébský král Maldras
Doba vlády 456460
Narození ?
Úmrtí 460
Nástupce Frumar
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Po smrti krále Rechiariuse, který padl v bitvě proti vizigótskému králi Theodorichovi II. se vlády ujal Agiulfo, jeden z Theodorikových velitelů. Agiulfa vládl i jednal arogantním způsobem, zcela odlišně než stanovil Theodorik II, což vedlo k nepokojům mezi Svéby a nakonec i k jeho svržení.[2] Poté Svébové dosadili na trůn Maldrase. Během jeho čtyřleté vlády se kmen Svébů stal nejednotným a roztříštěným.

Maldras byl synem Massilia (či Massila), který byl snad příbuzný krále Hermericha, který vládl Svébům od roku 406.[3] Jeho současník kronikář Hydatius píše, že Svébové měli určitou roli v rozhodování a volbě Maldrase králem.[3] Při volbě nebyli jednotní, část Svébů odmítla Maldrase přijmout za svého vůdce a za krále si zvolili Framtu.[3] Oba po té vládli odděleně. Framta několik měsíců po volbě zemřel a jeho následovníci byli pod vlivem krále Rechimunda, který vládl další části kmene Svébů.

V roce 457 ještě za života krále Framty napadl Maldras se svými lidmi Lusitanii.[4] Po té v předstíraném klidu vstoupil do Lisabonu, když byl se svým lidem vpuštěn do města, tak město vyplenili.[5] V následujících letech i nadále drancovali západní Lusitanii. Později byl obviněn z toho, že zavraždil svého bratra. V únoru roku 460 byl uškrcen snad vlastními muži.[4] Maldrasovi lidé se po jeho smrti přidali na stranu válečného vůdce Frumara.[4] Národ Svébů sjednotil až král Remismund. Isidor ze Sevilly píše, že Remismund byl syn Maldrase, ale k této skutečnosti existují určité pochybnosti[6]

Reference

  1. RICHARDSON, S. The Modern Part of an Universal History: From the Earliest Account of Time [online]. [cit. 2014-10-30]. Dostupné online. (anglicky)
  2. http://www.mcnbiografias.com/app-bio/do/show?key=maldras-rey-suevo (španělsky)
  3. THOMPSON, E. A. Romans and Barbarians: The Decline of the Western Empire. [s.l.]: University of Wisconsin Press; New edition edition, 2002. 352 s. Dostupné online. ISBN 978-0299087043. S. 166. (anglicky)
  4. THOMPSON, E. A. Romans and Barbarians: The Decline of the Western Empire str. 167 (anglicky)
  5. THOMPSON, E. A. Romans and Barbarians: The Decline of the Western Empire str.181 (anglicky)
  6. THOMPSON, E. A. Romans and Barbarians: The Decline of the Western Empire str. 218-219 (anglicky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.