Lunární uzel

Lunární uzel je místo na ekliptice, v němž dochází ke křížení ekliptiky s měsíční dráhou.[1] Uzly jsou dva, umístěné v přesné opozici. Takzvaný výstupný uzel[2] (v astrologii zvaný Severní lunární uzel, neboli Dračí hlava)[3], je místem, v němž Měsíc na své oběžné dráze překračuje ekliptiku směrem k severní polokouli.

Lunární uzly jsou body na ekliptice, kde měsíční dráha kříží ekliptiku.

Sestupný uzel[2] (Jižní lunární uzel, neboli Dračí ocas)[3], je bodem na ekliptice, v němž Měsíc na své oběžné dráze překračuje ekliptiku směrem k jižní polokouli.

Lunární uzly se vlivem přitažlivých sil mezi Měsícem, Zemí a Sluncem pohybují po ekliptice s oběžnou dobou přibližně 18 let proti směru oběhu planet. Perioda 18 let se nazývá Saros. Pokud se Měsíc nachází v úplňku a v blízkosti lunárního uzlu, pak může nastat zatmění Měsíce.[1]

Reference

  1. ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE 28. října 2004. www.planetarium.cz [online]. [cit. 2010-02-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-03-04.
  2. Planety - Slovníček pojmů
  3. Karmická astrologie. ponkrac.net [online]. [cit. 2010-02-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-02-12.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.