Louis Bouilhet

Louis Hyacinthe Bouilhet (27. května 1821 Cany-Barville, Seine-Maritime18. července 1869 Rouen, Seine-Maritime) byl francouzský dramatik a básník.

Louis Bouilhet
Rodné jménoLouis Hyacinthe Bouilhet
Narození27. května 1821
Cany-Barville
Úmrtí18. července 1869 (ve věku 48 let)
Rouen
Místo pohřbeníCimetière monumental de Rouen
Povoláníbásník, dramatik, spisovatel, literární kritik a knihovník
NárodnostFrancouzi
Alma materLyceum Pierra Corneilleho
Oceněnírytíř Řádu čestné legie
Podpis
multimediální obsah na Commons
původní texty na Wikizdrojích
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život a dílo

Narodil se ve francouzské obci Cany-Barville. Byl spolužákem Gustava Flauberta, kterému připsal své první dílo Miloenis (1851), dějovou báseň s pěti zpěvy o mravech v antickém Římě za císaře Commoda. Jeho sbírka Fossiles si vysloužila pozornost kvůli snaze použít ní vědu jako básnický předmět. Tyto básně obsahuje rovněž jedna z jeho dalších sbírek Festons et astragales (1859). Jeho poezie byla kultivovaná a psaná čistým stylem, což bylo oceněno například parnasisty.

Jako dramatik byl úspěšný už se svou první hrou Madame de Monlarcy (1856), která v pařížském Théâtre de l'Odéon dosáhla sedmdesáti sedmi repríz. Některé další hry, Hélène Peyron (1858) and L'Oncle Million (1860) byly rovněž úspěšné, ale pozdější kusy, jako například Conjuration d'Amboise (1866) se s ohlasem nesetkaly, i když jsou literárně hodnotnější.

Byl celoživotným rádcem Gustava Flauberta a oba spisovatelé byli zároveň celý život blízkými přáteli. Flaubert s ním dokonce během psaní konzultoval jednotlivé části svého významného románu Paní Bovaryová. Po Bouilhetově smrti Flaubert posmrtně publikoval některé jeho básně.

Později se stal rytířem Řádu čestné legie. Zemřel v roce 1869 v Rouenu a jeho smrt je tématem jedné z básní Guye de Maupassanta. Je pohřben na rouenském hřbitově v blízkosti Gustava Flauberta.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Louis Bouilhet na anglické Wikipedii.


Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.