Lodní smyčka
Lodní smyčka (také lodní uzel, hovorově loďák) je typ uzlu. Je známa už od starověku. Od pradávna se používá pro rychlý úvaz lodě k přístavnímu molu, odtud pak pochází její název. Používá se v horolezectví například při zřizování stanoviště ve stěně, ale uplatnění najde i v mnoha jiných oborech. Má tendenci k prokluzování pokud je zatížen jen jeden pramen lana, nebo na kluzkých a tenkých lanech. Proto se často doplňuje pojistným uzlíkem. Velmi snadno se váže i jednou rukou a relativně snadno i rozvazuje.
Způsoby vazby
Lodní smyčka lze uvázat dvěma rozdílnými způsoby.
- Takzvaná nahazovaná verze se používá tam, kde je možné si smyčku nejdříve připravit a poté ji „nahodit“ nejčastěji na kůl. Tento způsob je jednodušší, avšak nelze použít všude.
- Chceme-li smyčku aplikovat například na karabinu, kruh či tyč, na jejíž konec nelze dosáhnout je nutné ji vyvázat. Tento způsob je mírně obtížnější a je nutné mít k dispozici alespoň jeden konec lana.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu lodní smyčka na Wikimedia Commons
- http://gord.gringo.cz/Uzly/Uzly/ZU-Lodni.html
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.