Limnocharitaceae

Limnocharitaceae je bývalá čeleď jednoděložných rostlin z řádu žabníkotvaré (Alismatales). V novějších aktualizacích systému APG (APG III, APG IV) není čeleď uznávána a je včleněna do čeledi žabníkovité (Alismataceae). V některých starších taxonomických systémech byla řazena do řádu Hydrocharitales.

Limnocharitaceae
Hladinovka plavínovitá (Hydrocleys nymphoides)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádžabníkotvaré (Alismatales)
ČeleďLimnocharitaceae
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Jedná se o vodní byliny s mléčnicemi. Jsou volně plovoucí nebo koření ve dně.[1] Listy jsou střídavé, listy plovoucí na hladině jsou řapíkaté, ponořené někdy nikoliv (u některých druhů je heterofylie-listy nad hladinou vypadají jinak než ponořené). Listové pochvy mají volné okraje. Čepele jsou celokrajné, čárkovité, kopinaté podlouhlé nebo obvejčité, žilnatina je souběžná nebo zpeřená. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavnými květy. Květy jsou jednotlivé nebo uspořádané do nepravých okolíků. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu, kališní lístky jsou 3, zelené a vytrvávající, korunní lístky jsou také 3, jsou opadavé, často bílé nebo žluté barvy.[1] Tyčinky jsou 3, 6, někdy mnoho (7-100), někdy srostlé do svazků. Gyneceum se skládá ze 3-20 plodolistů v 1 přeslenu, apokarpní nebo na bázi trochu srostlé. Plodem jsou měchýřky uspořádané do souplodí.

Žabníkovka žlutá (Limnocharis flava)

Rozšíření ve světě

Jsou to tropické (méně až subtropické) vodní rostliny, čeleď je rozšířena ve Střední a Jižní Americe, Africe, Asii a Austrálii. Jsou známy 3 rody a 7-12 druhů.[1][2][3]

Seznam rodů

Butomopsis, Hydrocleys, Limnocharis

Reference

  1. Angiosperm families – Limnocharitaceae Takht.. delta-intkey.com [online]. [cit. 2008-09-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-02-01.
  2. Limnocharitaceae in Flora of North America @ efloras.org
  3. MOBOT: Alismatales

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.