Likertova škála

Likertova škála, vytvořena v roce 1932 americkým psychologem Rensisem Likertem, je původně technikou pro měření postojů v dotaznících, později však bývá používána i k měření jiných proměnných například v psychologických testech.[1]

Likertova škála

Je složena z výroků, na které respondent může odpovědět na škále, reprezentující míru souhlasu. Příkladem může být škála „souhlasím“, „spíše souhlasím“, „tak napůl“, „spíše nesouhlasím“, „nesouhlasím“. Počet možných odpovědí, jejich konkrétní pojmenování nebo zařazení či nezařazení středové hodnoty se může lišit podle konkrétního použití, běžně je na výběr mezi 5 až 7 možnostmi.[2] Likertova škála umožňuje zjistit nejen obsah postoje, ale i jeho přibližnou sílu.

Svou podobou je Likertova škála podobná se sémantickým diferenciálem, ve kterém však krajní póly tvoří dva různé pojmy, mezi nimiž respondent „vybírá“.

Odkazy

Reference

  1. MCLEOD, Saul. [Likert Scale Definition, Examples and Analysis]. www.simplypsychology.org. 2008. Dostupné online [cit. 2022-01-17]. (anglicky)
  2. Likert Scale: What It Is & How to Use It. SurveyMonkey [online]. [cit. 2022-01-17]. Dostupné online. (anglicky)

Literatura

HAYES, Nicky. Základy sociální psychologie. Praha: Portál, 1998. ISBN 80-7178-198-3. Kapitola Měření postojů, s. 112. (čeština)

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.