Libočanská branka (Žatec)

Libočanská branka (fortna) je jeden ze dvou dochovaných vstupů do středověkého opevněného města Žatce. Brány a fortny byly součástí mohutného středověkého fortifikačního systému budovaného v 13.–15. století,[1] díky kterému se Žatec stal jedním z nejlépe opevněných českých měst. V 19. století hradby bránily dalšímu rozvoji města, proto byly postupně bourány. Ze čtyř městských bran se dochovaly pouze dvě – Libočanská branka a Kněžská brána. Věž je v jádru gotická, ale dochovaná podoba je výsledkem barokních a empírových úprav.

Libočanská branka
Základní informace
Slohgotický, barokní, klasicistní
Výstavba14.–18. století
Poloha
AdresaBranka 49, Žatec, Česko Česko
UliceBranka
Souřadnice50°19′45,05″ s. š., 13°32′37,39″ v. d.
Libočanská branka
Další informace
Kód památky42646/5-1535 (PkMISSezObrWD) (součást památky Městské opevnění v Žatci)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Libočanská branka, umožňující přístup z Dolního Předměstí do vnitřního města, je téměř 19 metrů vysoká štíhlá věž protáhlého obdélného půdorysu (přibližně 11 × 4,5 m) s hlubokým a úzkým průchodem. Stavba má gotické jádro pravděpodobně z přelomu 13. a 14. století, zvýšena a upravována byla pozdně barokně až klasicistně (konec 18. století). První poschodí branky má lomenou valenou klenbu, ostatní patra jsou plochostropá. Z městské i vnější strany se branka otevírá kamenným gotickým lomeným obloukem s jednoduše skosenou hranou. Do roku 1879 stála u branky bašta s pamětní deskou a letopočtem 1463 – datem dokončení výstavby pozdně gotické fortifikace Žatce. Branka slouží k bydlení, přízemí je využíváno ke komerčním účelům.[2][3]

Reference

  1. Městské opevnění [online]. Národní památkový ústav [cit. 2020-06-02]. Dostupné online.
  2. Libočanská branka [online]. Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec [cit. 2020-06-02]. Dostupné online.
  3. Umělecké památky Čech. Příprava vydání Emanuel Poche. Svazek IV. T/Ž. Praha: Academia, 1982. 640 s.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.