Lezecké boty

Lezecké boty (nebo také lezečky) je nejobvyklejší název pro speciální obuv, využívanou při skalním lezení a boulderingu. Pro zlepšení přilnavosti mají obvykle lezečky na vnější straně vrstvu z gumy, zvyšující tření se skálou (případně s chyty na umělé stěně).

Lezečky se zapínáním na suchý zip

Dělení

  • Nazouvačka – je lezecká bota bez použití šněrování. Drží na noze pomocí gumiček nebo suchého zipu. Je velmi lehká, praktická na obouvání a zouvání. Nazouvací lezečce je přisuzována optimální ohebnost a cit. Vyžaduje však dobrou muskulaturu nožní klenby a doporučuje se již zdatným lezcům.
  • Nízké lezečky – Jsou nejrozšířenějším typem. Botka a šněrování usnadňují držení na noze. Vykrojení v oblasti kotníku zaručuje velkou volnost pohybu v kloubu.
  • Lezečky s vyšší botkou – Tyto boty chrání kotník a jsou používány především v horách, kde je zaklíňování nohou, spáry a klimatické podmínky drsnější než na cvičných skalách či umělých stěnách.

Výroba

Pro výrobu modelů lezeckých bot spojují výrobci několik parametrů: tvar pro pohodlí a anatomii chodidla, jemnost špičky a podrážky pro citlivost, přilnavost gumy pro výkonnost.

Materiál

Botka bývá v drtivé většině případů z kůže nebo syntetická. Materiál musí být odolný. Vnitřní podšívka je bavlněná nebo ze syntetických vláken (např. Cambrelle). Gumy ze kterých jsou vyráběny podrážky prošly značným vývojem co se týče přilnavosti. Obecně jsou vyráběny z přírodní pryže s přídavkem přírodní pryskyřice podporující přilnavost a poddajnost. Podrážce se někdy také nazývá „lepička“.

Podražení

Existují firmy, které nabízejí službu podražení. Ve většině případech mají k dispozici původní gumy přímo od většiny výrobců. I přes velmi dobře provedenou práci však ztrácí podražená bota svou přesnost. Rentabilní je to pouze jednou.

Mezi výrobce lezeček patří například:

Nošení

Lezečky se nosí na boso nebo jen s velmi tenkými, pokud možno bezešvými ponožkami. Velikost musí přesně odpovídal velikosti nohy. Pokročilí lezci vybírají lezečky i o číslo až dvě menší než je jejich velikost chodidla. Pod tlakem se tak lezečka deformuje a přiléhá přesně k anatomii nohy a prstů. Při výběru prvního páru stačí vybrat boty o půl čísla menší než je velikost nohy.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.