Vůdcovství

Vůdcovství neboli vedení lidí (je používáno i anglické leadership) je proces, při kterém jednotlivec určuje směr, kterým by se měla skupina lidí vydat, metodami, kterými toho docílí. V rámci managementu se často uvádějí rozdíly mezi manažerem a lídrem. Leadership pak představuje vedení lidí, při kterém lidé za lídrem přirozeně jdou proto, že je nadchnul pro společnou vizi a jde jim sám příkladem. Zároveň lídrovi pod rukama rostou jeho nástupci, protože lidem nebrání v rozletu, ale naopak je rozvíjí a podporuje.

Historie vůdcovství

Charakteristické vlastnosti vůdcovství sahají až k počátkům civilizace. Významné historické záznamy o vedení lidí máme od filosofa Platóna, který zkoumal otázku toho, co odlišuje vůdce od ostatních lidí.

Významná byla díla Thomase Carlylea a Francise Galtona, kteří se tématu vedení lidí věnovali mnoho let. Ve své práci Hrdinové a uctívání hrdinů (1841) Carlyle identifikoval dovednosti a charakteristiky člověka, který se stal vůdcem. Galtonova práce Zděděná genialita (1869) zkoumala vůdcovství v rodinách mocných mužů.

Odkazy

Související články

Literatura

  • Dale Carnegie: Leadership: Jak získávat přátele a působit na lidi
  • Maxwell, John: 21 nevyvratitelných zákonů leadershipu
  • Covey R., Stephen: 7 návyků skutečně efektivních lidí, 8. návyk: Od efektivnosti k výjimečnosti
  • Nighttingale, Earl: Každá země potřebuje leadery
  • Simon Sinek: Lídři jedí poslední: Proč některé týmy drží pohromadě a jiné se rozpadají

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.