Lečo

Lečo je pokrm typický pro maďarskou a ostatní středoevropskou kuchyni. K přípravě je třeba hlavně paprika, rajčata a cibule.

Lečo
Základní informace
Místo původuMaďarsko
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
lečo s grilovaným masem a brambory

Zelená, žlutá a červená paprika se nakrájí na plátky a promíchá se s rajčaty a cibulí tak, aby vznikla homogenní směs. Přidá se mletá paprika a sůl, případně i tuk.[1] Existují různé varianty jídla, někdy se přidává například slanina, víno nebo nakrájený salám či klobása a nebo se do téměř hotového vmíchá vejce. Pravé maďarské lečo má být ostře okořeněno, nejlépe pálivou paprikou.

Leču se podobá italská peperonata, která je ale méně ostrá.[zdroj?!] Další podobné jídlo jsou mexické fazole, kde je směs cibule papriky a rajčat vařena s fazolemi, důležitou ingrediencí jsou chilli papričky.

Obdobně turecký menemen, do kterého se navíc přidává sýr a směs se na pánvi nemíchá, ale otáčí po částech.

V Polsku, Česku i na Slovensku je lečo oblíbeným letním jídlem.[zdroj?!] Zavařování hotového leča je možností jak uchovat zeleninu pro zimní měsíce. Hotové lečo je možno zakoupit i v obchodech, ovšem je třeba si zkontrolovat jeho kvalitu. Některá hotová leča např. obsahují velké procento vody, někdy více než polovinu.[2]

V české kuchyni byla oblíbená konzerva Lečo s moravskou klobásou a vejci. Po zrušení závazných norem počátkem 90. let 20. století byla pravá moravská klobása nahrazena méně kvalitním výrobkem s nižším podílem masa, jehož hlavní složku tvoří v některých případech i strojně oddělené drůbeží maso. [3] Od té doby oblíbenost tohoto pokrmu poklesla. [1]

Příprava leča

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Letscho na německé Wikipedii.

  1. Lečo – uzrál čas na temperamentní maďarskou specialitu
  2. Zeleninové lečo. www.skupina.coop [online]. [cit. 2012-11-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-08-19.
  3. Lečo s klobásou. www.hame.cz [online]. [cit. 2012-11-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-11-26.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.