Lazariánská pomoc
Lazariánská pomoc (něm. Lazarus Hilfswerk) je křesťanská organizace, uznaná podle německého práva charitativní a lékařské asistence, kterou v roce 1973 založili němečtí rytíři mezinárodního Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského, pro péči o nemocné seniory a zdravotně postižené osoby.[1]
Na základě iniciativy Lazariánské pomoci byly v roce 1995 založeny další dvě lazariánské nevládní sesterské organizace: Lazarus Europe EUV a Lazarus-International EUV. Tyto organizace byly založeny v souladu s právními předpisy EU i podpořeny Řádem a členy z několika jurisdikcí v evropských členských zemích.
Tato nezisková organizace a její dceřiné společnosti vyznává myšlenky a cíle založené na charitativní a křesťanské 900 let staré tradici Řádu sv. Lazara.[2][3][4]
Sídlo organizace je v německém Kolíně nad Rýnem, správní úřad pak v nedalekém městě Hürth.[5]
Historie a humanitární aktivity
Organizace byla založena v roce 1973 řadovými členy Řádu sv. Lazara a od počátku podporována skotským velkopřevorem pplk. Robertem Gayrem z Gayre a Nigg, který se stal členem rady organizace.
V rámci humanitární zahraniční pomoci, provozuje od roku 1980 v zemích bývalého východního bloku sociální instituce (školicí střediska pro sociální profese, sociální stanice dopravních služeb pro zdravotně postižené, vývařovny atd).
V posledních desetiletích Lazariánská pomoc pracuje v úzké spolupráci s náboženskými institucemi, vládními agenturami a Evropskou komisí v Polsku, Litvě, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku, Kosovu, Rusku, Makedonii a během katastrofy způsobené vlnou tsunami v Indonésii v Nias.
V roce 1988 prostřednictvím Velkého magistéria vydal velmistr řádu dekret jímž vytvořil „humanitární evropské velkopřevorství“ a tím tak propojil Lazariánskou pomoc s Řádem sv. Lazara a přijal nad ní patronaci.
Lazariánská pomoc vlastní a provozuje desítky hospiců zejména v Německu a Rakousku, další sociální zařízení pak v mnoha zemích Evropy.
Evropská unie uznala její mnohaleté humanitární operace a úspěchy jako evropské nevládní organizace, oficiálně uzavřela s Lazariánskou pomocí smlouvu a uznala ji jako svou partnerskou organizaci.
Papež Jan Pavel II. vyjádřil své uznání organizaci, když opakovaně přijímal zástupce Lazariánské pomoci v soukromé audienci a udělil ji papežský Řád Pro Ecclesia et Pontifice.
Roční obrat je přes 14 milionů eur ročně.[6]
Předsedou organizace je Björn Petermann.[7] Organizace pracuje pod patronátem současného velmistra, dona Franciska de Borbón, hraběte von Hardenberg.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lazarus Hilfswerk na německé Wikipedii.
- WALDSCHMIDT, Karine. Ausstellung: Seniorenheim ist in Stadtteil integriert. Kölner Stadt-Anzeiger [online]. 2013-10-23 [cit. 2021-02-23]. Dostupné online. (německy)
- St. Lazarus Hilfswerk | Freiwilligenweb. freiwilligenweb.at [online]. [cit. 2020-06-15]. Dostupné online.
- Große Spende fürs Lazarus-Hilfswerk. Kölnische Rundschau [online]. 2008-08-22 [cit. 2020-06-15]. Dostupné online. (německy)
- UHR, 21 11; SEPTEMBER 2009, 24. Lazarus-Hilfswerk lädt zum Jubiläums-Benefizkonzert. www.kleinezeitung.at [online]. 2009-09-24 [cit. 2020-06-15]. Dostupné online. (německy)
- Lazarus Hilfswerk schließt wiederaufbauarbeit auf Nias ab - entwicklungspolitik online. www.epo.de [online]. [cit. 2020-06-15]. Dostupné online.
- Archivovaná kopie. www.lazarus.de [online]. [cit. 2015-07-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-02-28.
- www.lazarus.de [online]. [cit. 2015-07-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-09-12.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Lazariánská pomoc na Wikimedia Commons
- Mezinárodní stránka organizace
- Mezinárodní stránky Řádu sv. Lazara Jeruzalémského