Latma
Latma je izraelské sdružení zabývající se kritikou médií. Je známa především díky svým satirickým divadelním vystoupením, která jsou publikována na internetu.
Latma byla založena v roce 2008 skupinou novinářů, kteří se shodli, že "jediným způsobem zlepšení veřejné diskuse v Izraeli je odhalení skutečné tváře zpráv a veškeré novinařiny." Od svého založení skupina předkládá a kritizuje případy, v nichž izraelská média přinesla konzumentům zjevné nesmysly, či se přiklonila k politické levici. Internetová stránka kritizuje média, reportéry, moderátory a novináře. Kritika se soustřeďuje především na zjevně politicky podjaté články, ale zabývá se i jinými novinářskými chybami předních izraelských médií.
Hlavní editorkou Latmy je komentátorka izraelských novin The Jerusalem Post Caroline Glick. Kritiky píší Šuky Blass a Avišaj Ivri. Ředitelem je Šlomo Blass.
Latma TV
Kmenové zprávy
Nejznámější činností skupiny jsou Kmenové zprávy, představení imitující zpravodajskou relaci, v níž vystupuje Ronit Šapira (za svobodna Avrahamof) a Elchanan Even-Chen. CBS News charakterizovala představení jako parodii na hlavní zpravodajskou relaci týdne. "Hlasatel vám sdělí, co si máte myslet, ještě dříve, než jsou prezentována fakta",[1] což se často stává v izraelských médiích.
Podle Caroline Glick byla skupina založena, aby satiricky reagovala na příklon izraelského zpravodajství k levici.[2]
Podle deníku The New York Times Latma je iniciativou washingtonského think-tanku Center for Security Policy.[3]
Scénáře Latmy píše Tal Gil'ad, redaktorem je Avišaj Ivri, režiséři jsou Aviv a Joni Karsutzki, texty písní píší Noam Jacobson a Jehuda Safra. K obsahu dále přispívají Šlomi Catz and Itaj Elicur. Předními herci Latmy jsou Ronit Šapira (za svobodna Avrahamof), Elchanan Even-Chen a Noam Jacobson.
We Con the World
3. června 2010 Latma publikovala videoklip We Con the World v němž satiricky reagovala na politické záměry aktivistů plavících se na lodi Mavi Marmara.[4] Klip byl parodií na píseň z roku 1985 "We Are the World," od Michaela Jacksona a Lionela Richieho.[5] Tiskový odbor izraelské vlády poslal tento klip novinářům. O tři hodiny později byla novinářům zaslána omluva s tím, že klip byl "publikován omylem."[5][6][7] Klip získal tři milióny zhlédnutí, než byl znepřístupněn na stránce YouTube kvůli námitce ze strany vlastníků autorských práv parodované písně.[8] Později byl přístup ke klipu obnoven.
Ocenění
Odkazy
Reference
- Israeli "Newscast" Satirizes Raid Critics, June 4, 2010, Dan Raviv.
- One on One: Right hook to the funny bone of the body politic, The Jerusalem Post, 3/18/2009.
- Israelis Explain, and Mock, Flotilla Clash, June 4, 2010, Rober Mackey, New York Times.
- BARILLAS, Martin. Parody video mocks the deadly Gaza Flotilla. [s.l.]: Energy Publisher, June 4, 2010. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-10. (anglicky) .
- PR blunder: Israeli government’s press office sends Flotilla incident parody video to journalists Archivováno 8. 6. 2010 na Wayback Machine June 4, 2010, BNO News.
- Israëlische excuses na pr-blunder. NL: NU Dostupné online. (Dutch) .
- Gaffe di Israele: video-farsa sulla strage della nave, Archivováno 4. 4. 2012 na Wayback Machine La Stampa (4/6/2010)
- YouTube removes ‘We Con the World’ video, The Jerusalem Post 14-06-2010
- Hartman, Ben. ‘Post’ Reporter, Latma Site Win Award for Media Criticism [online]. The Jerusalem Post, January 3, 2011 [cit. 2011-01-03]. Dostupné online. (anglicky)
- Pollak, Eli; Medad, Israel. One-sided humor is not funny. www.jpost.com. The Jerusalem Post, August 17, 2011. Dostupné online [cit. August 18, 2011]. (anglicky)