Lapací měchýřek
Lapací měchýřek je rostlinný orgán zploštělého tvaru sloužící k ulovení drobné kořisti rostlinami rodu bublinatka (Utricularia). Jeho činnost je založena na prudkém pohybu orgánu, který ke správné funkci potřebuje vodní prostředí. U některých druhů bublinatek jsou jen doplňkovým zdrojem látek potřebných k růstu a kvetení, u jiných však nevyhnutelným. Rozhodující vliv zde má typ biotopu, ve kterém rostlina vyrůstá.
Popis
Jsou to bílé, zelené nebo tmavomodré, pružné a mnohdy průsvitné měchýřky, které vznikly přeměnou listů, vyrůstají přisedle nebo na krátkých stopkách. Bývají veliké 0,5 až 4 mm a každá rostlina jich má velký počet nestejně velikých. Pro každý druh jsou charakteristické určité velikosti, které neplynou ze vzrůstu rostliny, ale ze specializace na velikost kořisti.
Okolo hrdla měchýřku vyměšovací žlázy vylučující sladký sliz lákající potenciální kořist, kterou bývají nejčastěji buchanky, lasturnatky a zvláště perloočky. Před vstupem do hrdla jsou štětinaté anténovité výčnělky, které propustí dál jen živočichy přiměřené velikosti. Tím se zamezí případnému poškození měchýřku větší kořisti. Vnitro měchýřku od okolního prostředí vodotěsně odděluje víčko porostlé zvenčí citlivými spouštěcími chlupy.
Funkce
V základní stavu je měchýřek připraven k lovu, tj. je naplněn vodou a je v něm podtlak, jeho pružné stěny jsou prohnuty dovnitř. Podrážděním spouštěcích chlupů víčka se toto prudce otevře směrem dovnitř a měchýřek nasaje vodu z vnějšího prostředí společně s kořistí a víčko se opět uzavře. Celý proces od stimulace spouštěcích chlupů po opětovné uzavření měchýřku trvá cca 30 ms.
Žlázy v měchýřku začnou vylučovat trávicí enzymy, které kořist rozloží. Když rostlina pomoci speciálních buněk všechny živiny vstřebá, připraví se měchýřek k dalšímu použití. Přebytečná voda z měchýřku je vytlačena ven během 15 až 30 minut přes vnější stěnu měchýřku tzv. dvoučetnými žlázami. Měchýřek může údajně polapit kořist až 14krát.
Odkazy
Reference
- STUDNIČKA, Miloslav. Živa 1/1990: Masožravé rostliny rodu Utricularia I. [online]. Masožravé rostliny, Kamil Pásek, Ostrava,, rev. 1990 [cit. 2012-01-08]. Dostupné online. (česky)
- Utricularia – The Bladderwort [online]. Botanical Society of America, Saint Louis, MO, USA [cit. 2012-01-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-05. (anglicky)
- Bladderwort (Utricularia vulgaris) [online]. Unser-auge.de, Roland Slowik, Dietzenbach, DE [cit. 2012-01-08]. Dostupné online. (anglicky)