Lactifer
Lactifer (česky doslova Mlékonoš,[1] někdy[2] jako Mlékodojný (?), plným názvem Vocabularius dictus Lactifer, česky Vokabulář zvaný Lactifer) je latinsko-český vokabulář (typ slovníku) sepsaný Janem Bosákem Vodňanským (dokončen 1508). Bývá označován jako první český tištěný slovník[3][4] (byl vytištěn roku 1511 u Mikuláše Bakaláře v Plzni; starší české slovníky jsou jen rukopisy). Jak je pro středověkou literární produkci typické, nejde o původní text; autor vycházel z řady předloh, zejména antických (Plinius St., Etymologie Isidora Sevillského aj.). Vzorem jeho první části byl asi především Vocabularius breviloguus Johanna Reuchlinna (1455–1522).[5][6] Vokabulář zachycuje také označení bájných bytostí (např. Kynokefalové – lidé se psími hlavami, Antipodé – lidé s obrácenými chodidly, Lagiges/Lactifagi – monstra živící se jedině kobylím mlékem, Troglodyté – lidé žijících v jeskyních a živící se hady (ve Vodňanského překladu hadogedczy ("hadojedci")[7]) aj., z antické mytologie např. Kyklopové, Titáni nebo satyrové).
Lactifer | |
---|---|
Autor | Jan Vodňanský |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Zatímco první české slovníky pocházejí už ze středověku, první české gramatiky (mluvnice) vznikají až v období baroka.
Reference
- M. Homolková: K původu a pravopisu jednoho literárního termínu. NŘ 2005. Dostupné online.
- Bakalářská práce srovnávající staročeské názvy jídel
- Radoslav Večerka: Medailonky českých lingvistů, heslo VODŇANSKÝ, Jan, zvaný AQUENSIS
- Encyklopedický slovník češtiny. Praha: NLN, 2002. S. 420.
- Dana Martínková: Středověké vokabuláře a Slovník středověké latiny v českých zemích. In: Listy filologické 1999. S. 36.
- Hana Šedinová: Lidská monstra ve vokabuláři zvaném Lactifer a v dalších středověkých pramenech. In: Listy filologické 3–4/2004. S. 237.
- Hana Šedinová: Lidská monstra ve vokabuláři zvaném Lactifer a v dalších středověkých pramenech. In: Listy filologické 3–4/2004. S. 239.
Literatura
- Dana Martínková: Středověké vokabuláře a Slovník středověké latiny v českých zemích. In: Listy filologické 1999.
- Hana Šedinová: Lidská monstra ve vokabuláři zvaném Lactifer a v dalších středověkých pramenech. In: Listy filologické 3–4/2004.
Externí odkazy
- Faksmile (NK ČR)[nedostupný zdroj] (scan)
- Bakalářská práce srovnávající staročeské názvy jídel (cituje i Lactifer)