Kostel svatého Havla (Počedělice)

Kostel svatého Havla v Počedělicích je barokně upravená sakrální stavba[1] stojící v jihozápadní části obce v areálu tvořeném hřbitovem. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[2]

Kostel svatého Havla
v Počedělicích
Kostel sv. Havla v Počedělicích
Místo
StátČesko Česko
KrajÚstecký
OkresLouny
ObecPočedělice
Souřadnice50°22′15″ s. š., 13°53′10,05″ v. d.
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátlounský
FarnostChožov
Statusobecní kostel
Užívánípříležitostné
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavba1760
Specifikace
Stavební materiálkámen a zdivo
Další informace
Kód památky43705/5-1328 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Kostel je pozdně románský stojící v místě nejméně od poloviny 13. století, jak dosvědčují dvě původní románská okénka v lodi. V 1. polovině 14. století byl goticky rozšířen[3] presbytář. Písemně je zde v roce 1356 zmiňován plebán a kostel v roce 1403. Barokně byl upraven v roce 1760.[1] Po roce 1945 stavba značně zchátrala.

Duchovní správci kostela jsou uvedeni na stránce: Římskokatolická farnost Chožov.

Architektura

Kostel je jednolodní, obdélný. Má užší, pětiboce uzavřený presbytář s opěráky a obdélnou sakristii po severní straně. Západní průčelí má hrotitý profilovaný portál a barokní volutový štít v celé šíři. Boční fasády jsou zcela hladké, s polokruhově zakončenými okny. Presbytář je členěn opěráky a v závěru třemi úzkými hrotitými okny. V jižní fasádě lodi je obdélný vchod.[3]

Presbytář je sklenut křížovou žebrovou klenbou a pětidílnou paprsčitou žebrovou klenbou v závěru. Žebra jsou hrušková, a jsou zde kružbové konzoly. V severní stěně je hrotitý výklenkový sanktuář v profilovaném rámci. V jižní stěně je malý hrotitý výklenek. Triumfální oblouk je hrotitý, okosený. Loď kostela má plochý strop. Dřevěná kruchta spočívá na jednom pilíři. V severní části západní stěny je zazděné hrotité okénko. Sakristie má pravoúhlý vstup a má valenou klenbu s lunetami.[3]

Vybavení

Hlavní oltář je pseudobarokní. Je na něm obraz sv. Havla a obraz sv. Jiří v nástavci z roku 1817 od J. Lehmanna. Boční oltář je s obrazem sv. Jana Nepomuckého v akantovém rámu z 1. čtvrtiny 18. století. Barokní oltář je vybaven sochou Panny Marie. V kostele se nachází také obraz Čtrnácti svatých pomocníků ze 2. poloviny 18. století. Náhrobník Elišky z Vršovic a Polevska je pozdně gotický z 2. poloviny 15. století (asi z roku 1474). Gotické nástěnné malby ze 14. století jsou zabíleny.[3] Velká část vnitřního zařízení postupně z kostela do konce 20. století zmizela.

Okolí kostela

Kostel je obklopen hřbitovem a jeho kamenná zeď plní vzhledem k blízkosti Ohře i funkci protipovodňové hráze. Brána na hřbitov je barokní. Má pravoúhlý vchod a trojúhelníkový štít v němž se nachází malá nika. V areálu je severovýchodně od kostela novogotická kaple Nejsvětější Trojice v hlubokém polokruhově ukončeném výklenku a se dvěma andílky na vysokém podstavci[3] a severně od kostela zdevastovaný kamenný kříž z 30. let 19. století.

Odkazy

Reference

  1. DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 777 kostelů, klášterů a kaplí České republiky. Praha: Soukup & David, 2002. 308 s. ISBN 80-7011-708-7. S. 35.
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-09-30]. Identifikátor záznamu 156029 : Kostel sv. Havla, Počedělice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .
  3. POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech P/Š, sv. III.. Praha: Academia, 1980. 540 s. Kapitola Počedělice (Louny), s. 105–106.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.