Kopretina

Kopretina (Leucanthemum) je rod přibližně 33-70 druhů rostlin z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Název kopretina patří mezi novotvary vytvořené v 19. století Janem Svatoplukem Preslem. Vědecké jméno je odvozeno od slov „leukos“ (bílý) a „anthemon“ (květina).

Kopretina
Kopretina bílá (Leucanthemum vulgare)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďhvězdnicovité (Asteraceae)
Rodkopretina (Leucanthemum)
Mill., 1754
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kopretiny

Popis

Jedná se o dvouleté až víceleté byliny, listy jsou jednoduché, střídavé, celistvé až zpeřeně členěné. Okraj listové čepele je vroubkovaný, pilovitý nebo zubatý. Jsou to rostliny jednodomé, květy jsou jednopohlavné nebo oboupohlavné. Jsou sdružené do květenství zvané úbor, který je jednotlivý na vrcholu lodyhy či na konci větví. Na bázi úboru jsou 2–3 řady zákrovních listenů. Na okraji úboru jsou bílé až narůžovělé jazykovité květy, které jsou většinou fertilní a samičí, vzácně oboupohlavné. Zbytek úboru vyplňují květy trubkovité, které jsou žluté a oboupohlavné, srostlé z 5 korunních lístků, dole tvoří korunní trubku, nahoře jsou volné konce vytvářející 5 cípů. Kalich chybí nebo je přeměněn v kališní lem. Tyčinek je zpravidla 5. Semeník je spodní, srostlý ze 2 plodolistů, obsahuje 1 vajíčko. Plodem je nažka s 10 podélnými žebry oddělenými téměř černými rýhami. Chmýr chybí, u nažek z jazykovitých květů je někdy přítomen kališní lem.

Taxonomická poznámka

Některými autory, zvláště dříve, byly druhy rodu Leucanthemum Mill. řazeny do rodu Chrysanthemum L. s.l. (v širším pojetí). Kromě rodu Leucanthemum řadili tito autoři to širokého rodu Chrysanthemum ještě další menší rody, např.: Glebionis Cass., Argyranthemum Schultz Bip., Chrysanthemum L. s. str., Pyrethrum Zinn, Tanacetum L. a další.

Rozšíření

Kopretiny je možno nalézt v Evropě, Severní Africe a částech Asie. Řada druhů byla zanesena i do Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland.

Rozšíření v Česku

V Česku přirozeně rostou tři druhy, které jsou blízce příbuzné a na první pohled značně podobné. Někteří lidé tyto druhy v minulosti nerozlišovali.

  • kopretina irkutská (Leucanthemum ircutianum) je nejrozšířenější, roste na loukách a náspech od nížin až do hor.
  • kopretina bílá (Leucanthemum vulgare s. str.) se vyskytuje především v teplejších místech ČR.
  • kopretina panonská (Leucanthemum margaritae) rozšířená v části severozápadních Čech a na jižní a střední Moravě.

Literatura

  • Zelený V. (2004): Leucanthemum Mill. In.: Slavík B. et Štěpánková J. (eds.): Květena České republiky, vol. 7, Academia, Praha.
  • Zelený V. (2002): Leucanthemum Mill. In.: Kubát K. et al. (eds.): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.