Kopalnia Piasku Kuźnica Warężyńska

Společnost s názvem Kopalnią Piasku „Kuźnica Warężyńska“ S.A. (KPKW) byla polským nákladním železničním dopravcem a producentem písku. Tato firma se sídlem v městě Dąbrowa Górnicza zanikla v lednu 2007 sloučením s firmou PTKiGK Zabrze do společnosti s názvem Przedsiębiorstwo Transportu Kolejowego Holding se sídlem v Zabrze.

Kopalnia Piasku Kuźnica Warężyńska
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1991
Datum zániku2007
Adresa sídlaDąbrowa Górnicza, Polsko
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Lokomotivy TEM2-209 a TEM2-257 KPKW v Gliwicích

Historie

Základ společnosti vznikl v roce 1967 jako jeden ze závodů podniku Przedsiębiorstwo Materiałów Podsadzkowych Przemysłu Węglowego. Hlavním úkolem závodu byla těžba a železniční doprava písku pro potřeby černouhelných dolů v okolí.

1. června 1976 bylo v rámci závodu vytvořeno Centrum Gospodarki Lokomotywami Spalinowymi (tj. Centrum hospodaření s motorovými lokomotivami), které se zabývalo opravami motorových lokomotiv z podniků patřících pod Ministerstvo hornictví a energetiky. V roce 1996 pak z tohoto centra vznikla dceřiná společnost Zakład Napraw Taboru Kolejowego „Kuźnica Warężyńska” Sp. z o.o., která se zabývá opravami lokomotiv a železničních vozů.

Od června 2000 byla organizační struktura společnosti rozdělena na dvě části: Hornický závod a Závod železniční dopravy.

V rámci železniční dopravy se společnost zpočátku zabývala dopravou po vlastní síti a sítích pískových drah dalších soukromých provozovatelů dráhy v rámci Hornoslezské průmyslové oblasti, ale později i na síti společnosti PKP Polskie Linie Kolejowe. Opačně pak společnost umožňovala vstup jiných dopravců na svou železniční infrastrukturu.

Lokomotivy

Elektrická lokomotiva 3E/1-63 KPKW

Zpočátku byly v rámci KPKW používány především parní lokomotivy, jejich provoz však byl ukončen v roce 1977 a byly nahrazeny lokomotivami elektrickými a motorovými.

Elektrické lokomotivy

Vzhledem k tomu, že významná část vlastní sítě, stejně jako okolních tratí slezských pískových drah, byla elektrizována, provozovala společnost několik elektrických lokomotiv řady 3E/1 (ET21) a jednu lokomotivu řady 201E (ET22). V posledních letech před zánikem společnosti již jezdily tyto stroje většinou ve službách mateřské firmy PTKiGK Zabrze, což souviselo mj. s deelektrizací podstatné části pískových drah.

Motorové lokomotivy

Základem lokomotivního parku dieselových lokomotiv byly stroje řady TEM2 ruského původu, které doplňovala řada T448p československého původu.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.