Konstantin Makovskij

Konstantin Jegorovič Makovskij (rusky Константин Егорович Маковский, 20. červnajul./ 2. července 1839greg. Moskva17. záříjul./ 30. září 1915greg. Petrohrad) byl ruský malíř a zakládající člen skupiny peredvižniků. Narodil se jako syn Jegora Makovského, jednoho ze zakladatelů Moskevské školy malířství, sochařství a architektury, kterou Konstantin absolvoval v roce 1857. Pak pokračoval ve vzdělávání na Petrohradské umělecké akademii, kde brzy dokázal svůj talent. V roce 1862 obdržel Malou zlatou medaili za svůj první historický obraz Lžidimitrijovi agenti zabíjejí Fjodora Godunova. Formálně nikdy akademii nedokončil, protože se v roce 1863 zúčastnil studentské revolty. O několik let později však získal titul akademika, profesora a člena umělecké akademie. V roce 1870 se stal jedním ze zakladatelů uměleckého družstva peredvižniků.

Konstantin Makovskij
Narození20. červnajul. / 2. července 1839greg.
Moskva
Úmrtí17.jul. / 30. září 1915greg. (ve věku 76 let)
Petrohrad
Místo pohřbeníNikolský hřbitov
Alma materMoskevská škola malířství, sochařství a architektury (1851–1857)
Imperátorská akademie umění
Povolánímalíř a umělec
DětiElena Konstantinovna Lukš-Makovskaja
Sergej Konstantinovič Makovskij
Wladimir Makovsky
Významná dílaGrand Duke Alexis of Russia
OvlivněnýKarl Brjullov
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Makowski byl mistrem portrétní a žánrové malby, maloval velké množství různých lidských typů a scén z každodenního života obyčejných lidí. Jedním z jeho nejznámějších obrazů je Slavnost maslenica na Náměstí Admirality v Petrohradě (1869). Dal mu monumentální rozměry a zobrazil na něm „celý Petrohrad“. Na konci 70. let 20. století se Makovskij odvrátil od současných témat k historii, zejména ruskému životu v 16. a 17. století.

Zemřel při dopravní nehodě v roce 1915, když do jeho kočáru narazila tramvaj.

Výběr obrazů

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Konstantin Jegorowitsch Makowski na německé Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.