Kompozitní kryogenická nádrž

Kompozitní kryogenická nádrž je nádrž vyrobená z vláknových kompozitů, která se používá především v kosmonautice pro skladování podchlazeného paliva (například vodík) nebo okysličovadla (kyslík). Výhodou je vysoká pevnost a nižší hmotnost, než mají kovové materiály.

Výroba

Nádrže vyrobené vcelku

Agentura NASA a firma Boeing otestovaly v letech 2012 - 2014 demonstrační nádrže vyrobené z jednoho kusu. Průměry nádrží jsou 2,4m a 5,5m. Výroba probíhala nanášením předimpregnovaného uhlíkového vlákna (prepregu) na jádro formy robotickým ramenem. Formu vyrobila společnost Janicki Industries z částí, rozebiratelnou. Po vyrobení nádrže se forma vyjmula po částech ven oválným otvorem v hotové nádrži.[1] Tím vznikla celokompozitová nádrž z jednoho velkého kusu bez vnitřní kovové vložky (což je jiný způsob výroby nádrže vcelku). Výrobci uvádějí, že taková nádrž může být až o 30% lehčí, než srovnatelná nádrž z nejlepší dostupné hliníkové slitiny.[2]

Nádrže vyrobené z částí

Firma Janicki industries vyrobila pro SpaceX dosud největší udávanou kompozitovou nádrž, která má průměr 12 metrů. [3] Podle fotografií[4] a vyjádření odborníků [5] je vyrobena ze dvou polovin spojených dohromady. Příští verze nádrže mají být součástí chystaného meziplanetárního dopravního systému.

Odkazy

Reference

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.