Kompetence (lingvistika)

Kompetence znamená v lingvistice schopnost užívat určitý jazyk, a to na rozdíl od performance jako aktuálního používání jazyka v promluvách.

Kompetence a performance

Rozlišení kompetence čili jazykové způsobilosti a performance jako promluvy zavedl do lingvistiky americký vědec Noam Chomsky. Vyšel z podobného rozlišení jazyka (langue) a promluvy (parole) švýcarského lingvisty Ferdinanda de Saussure a aplikoval je na osobu mluvčího.[1] Aby člověk mohl v určitém jazyce komunikovat, musí jej samozřejmě v nějaké míře ovládat. Jazyková kompetence je tedy nutný předpoklad performance čili promluvy. Jenže jak tato kompetence u člověka vzniká?

Chomsky, který se už dříve zabýval transformačními gramatikami, zkoumal zejména vztah kompetence a performance při učení se jazyku u malých dětí. Novorozené dítě žádnou jazykovou kompetenci nemá, přesto se jazyk velmi rychle naučí, a to tak, že poslouchá a snaží se hovořit. Jazyková kompetence tedy není vrozená a dítě se může naučit jakýkoli jazyk, kterým se kolem něho mluví. Postup tohoto učení, stejně jako základní gramatické struktury jsou však u různých jazyků velmi podobné. Chomsky proto postuloval vrozenou schopnost naučit se jazyku a příslušný mozkový orgán, který nazval Language Acquisition Device (LAD).

Tato hypotéza je dodnes předmětem vědeckých diskusí a polemik, jisté však je, že děti jazykovou kompetenci získávají jazykovou praxí čili promluvami, performancemi. Pravidelnosti jazyka, jak je vyjadřuje zejména gramatika, však nevznikají jen induktivně, extrapolací z jednotlivých promluv. Naopak v jistém stadiu učení děti často chybují právě tím, že neznají výjimky z pravidel a své promluvy sestavují až příliš pravidelně. Když chce malé dítě vyhnat vosu, může vzniknout tento rozhovor: „Mami, vyhni tu vosu!“ – „Neříká se vyhni, ale vyžeň.“ – „Já už jsem ji vyženil.“[2] Tento sklon k pravidelnosti je podle Chomského silným argumentem pro jeho hypotézu.

Odkazy

Literatura

  • J. Černý, Dějiny lingvistiky. Olomouc: Votobia 1996

Reference

  1. J. Černý, Dějiny lingvistiky, str. 227n.
  2. J. Černý, Dějiny lingvistiky, str. 27.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.