Knihovna pražské metropolitní kapituly

Knihovna pražské metropolitní kapituly (KPMK, v některých citacích jen KK, tedy kapitulní knihovna s dodatkem, že se jedná o pražskou) je knihovna, která vznikla činností Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze a odkazy českých králů, zejména Karla IV. V současnosti je spravována jako historický knižní fond, který je studován prakticky výhradně vědeckými badateli, přičemž část rukopisná a část hudebnin není přímo ve správně kapituly, ale spravuje je od roku 1957 Archiv Pražského hradu.[1]

Knihovna pražské metropolitní kapituly
Poloha
AdresaHradčanské náměstí 10, Praha, Česko Česko
UliceHradčanské náměstí
Souřadnice50°5′24,72″ s. š., 14°23′44,99″ v. d.
Další informace
WebOficiální web
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Knižní fond

Karolínský rukopis sign. Cim 2 z 9. století; Povolání sv. Matouše
De Civitate Dei, 1142-1150, faksimile

Počtem a významem iluminovaných středověkých rukopisů, prvotisků a starých tisků patří mezi nejvýznamnější knihovny v České republice. Základem sbírky byly rukopisy. Již roku 1387 bylo v inventáři zapsáno 269 rukopisných knih. Byly to texty liturgické, biblické, církevně právní a kázání. Mezi dárce ve 14.- 16. století patřili především, kapitulní kanovníci, například Hilarius Litoměřický nebo Václav z Krumlova. Jiné byly získány z klášterů, na počátku 17. století 93 kodexů knihovně odkázal Jiří Barthold Pontanus z Breitenberka.

Roku 1713 oddělil rukopisy od tisků kapitulní kaplan Jan Tomáš Vojtěch Berghauer. Kanovník Emanuel Arnošt z Valdštejna rukopisy uspořádal podle dosud platných signatur a sestavil jejich první katalog. Knihy nejsou vystaveny ani běžně přístupné, pro výstavní účely byla z některých zhotovena faksimile.

Rukopisy

  • Zlomek evangelia sv. Marka, latinský rukopis, 6. století; nejstarší rukopis v českých zemích
  • Svatovítská apokalypsa, český románský rukopis, 12. století; známý vyobrazením knížete Spytihněva
  • Svatý Augustin: De Civitate Dei, 1142-1150; románský rukopis proslulý kreslenou momentkou s popiskami: písař Hildebert hází kámen po myši, která mu na stolku žere svačinu, iluminátor Ewervin kreslí ornament na borduru rukopisu.
  • Žaltář ostrovský se 4 celostrannými obrazy, vznikl kolem r. 1200[2]
  • Misál Jana ze Středy
  • Iluminovaný rukopis z kláštera sv. Brigity v Bergenu, Norsko 3. čtvrtina 15. století
  • Antifonář, graduál a kancionál Arnošta z Pardubic
  • Graduál Jana Táborského a Fabiána Puléře, renesanční z r. 1552, s vyobrazením obou autorů

Prvotisky

Katalog prvotisků má 1139 titulů v 677 svazcích. Kanovník Antonín Frind je roku 1874 vyčlenil do samostatného oddělení. Patří sem 10 knih z odkazu Hanuše z Kolovrat, Jana Hertembergera z Lokte nebo Jiřího Bartholda Pontana[3].

Katalogy

  • PATERA, Adolf a PODLAHA, Antonín. Soupis rukopisů knihovny Metropolitní kapitoly pražské. Praha: Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1910-1922. 2 sv. Soupis rukopisů knihoven a archivů zemí českých, jakož i rukopisných bohemik mimočeských; č. 1, 4. Dostupné online: Díl 1 Archivováno 5. 1. 2016 na Wayback Machine, Díl 2 Archivováno 5. 1. 2016 na Wayback Machine.
  • PODLAHA, Antonín, ed. Catalogus incunabulorum, quae in Bibliotheca capituli metropolitani Pragensis asservantur. Pragae: A. Podlaha, 1926. 5 s., 1 list, 131, [1] s. Editiones archivii et Bibliothecae s.f. metropolitani capituli Pragensis; op. XX.
  • PODLAHA, Antonín. Doplňky a opravy k soupisu rukopisů Knihovny metropolitní kapituly pražské. Pragae: Metropolitani Capituli Pragensis, 1928. Dostupné online: Doplňky Archivováno 5. 1. 2016 na Wayback Machine.

Reference

  1. http://kpmk.eu/index.php/prehledy/historicky-vyvoj/10-historicky-vyvoj-usporadani-zmeny-umisteni-a-soucasny-stav-kpmk#_ftnref100
  2. Encyklopedie knihy[nedostupný zdroj]
  3. Encyklopedie knihy. www.encyklopedieknihy.cz [online]. [cit. 2020-06-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-15.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.