Kloknerův ústav

Kloknerův ústav je samostatným výzkumným pracovištěm Českého vysokého učení technického v Praze.

Kloknerův ústav
ZakladatelFrantišek Klokner
Vznik1921
SídloŠolínova 1903/7, Praha, 166 08, Česko
Oficiální webwww.klok.cvut.cz
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Zakladatel ústavu, František Klokner

Kloknerův ústav byl založen na ČVUT v roce 1921 pod názvem „Výzkumný a zkušební ústav hmot a konstrukcí stavebních“ a vznikl jako první vědeckovýzkumné pracoviště svého druhu v Československu a ve střední Evropě. Jeho iniciátorem, zakladatelem a přednostou byl profesor František Klokner.

Zrod ústavu byl způsoben rychlým rozvojem stavebnictví v nové republice po létech stagnace za první světové války. Od prvních let své existence přispěl k pozvednutí technické úrovně staveb, k zavádění nových typů stavebních technologií. Působil v oblasti výzkumu a vývoje moderní techniky i technologie, přispěl k prohloubení teorie, rozvinul experimentální metody jejího ověřování, stál u základů novodobého stavebního zkušebnictví. Za tuto činnost se mu dostalo širokého uznání doma i v zahraničí.

Chronologie názvů

  • 1921–1947 – Výzkumný a zkušební ústav hmot a konstrukcí stavebních (při ČVUT)
  • 1947–1953 – Kloknerův výzkumný a zkušební ústav hmot a konstrukcí stavebních
  • 1953–1963 – Ústav teoretické a aplikované mechaniky (součást ČSAV)
  • 1963–1990 – Stavební ústav (pod ČVUT)
  • od roku 1990 – Kloknerův ústav

Činnost

Roh Šolínovy a Zikovy ulice, Praha 6, vstup do Kloknerova ústavu.
Měřicí, servisní nebo služební vůz pracovníků Kloknerova ústavu (ilustrační foto)

Činnost a výsledky dosažené v posledním období prokazují významné postavení ústavu jak v rámci ČR, tak i ve světě zejména v oblastech: teorie spolehlivosti stavebních soustav, diagnostiky, monitorování a hodnocení konstrukcí, mechaniky kompozitních materiálů, vývoje a ověřování nových technologií betonu a nových stavebních materiálů, degradace železobetonových a zděných konstrukcí vlivem vnějšího prostředí a způsobů jejich sanace, navrhování moderních konstrukcí, seizmického a větrného inženýrství.

Aktivity Kloknerova ústavu se týkají pěti oblastí:

  • vědeckovýzkumná a vývojová činnost,
  • pedagogická činnost,
  • znalecká, expertní a konzultační činnost pro průmysl a státní správu,
  • činnost akreditované zkušební laboratoře,
  • národní a mezinárodní standardizace.

Současným ředitelem je docent Jiří Kolísko.

Organizace

Ústav má čtyři odborná oddělení (oddělení spolehlivosti, stavebních materiálů, mechaniky a experimentální) a akreditovanou laboratoř. Od roku 1986 je soudně-znaleckým pracovištěm v oboru stavebnictví pro diagnostiku, analýzu poruch a zkoušky betonových, ocelových, dřevěných a zděných objektů a jejich částí, stavební mechaniku (deformace betonových a ocelových konstrukcí), vliv dynamických účinků na tyto konstrukce, ocelové a betonové konstrukce a využití plastických hmot ve stavebních konstrukcích. Osvědčení o akreditaci, vydané Českým institutem pro akreditaci (ČIA) s platností do 11. 5. 2023, uvádí jako předmět akreditace: Zkoušení mechanicko-fyzikálních a reologických vlastností stavebních materiálů, statické a dynamické zkoušky stavebních konstrukcí, součástí a prvků včetně vyšetřování dynamických účinků na konstrukce.[1]

Odkazy

Reference

  1. http://www.cia.cz/Subjekt.aspx?ID=9992 Archivováno 17. 2. 2018 na Wayback Machine – Český institut pro akreditaci, o.p.s. – 1061 – České vysoké učení technické v Praze, Osvědčení č.: 245/2018

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.