Ketogenní dieta

Ketogenní dieta (zkráceně též keto dieta) je obecně typ diety s velmi malým množstvím sacharidů (< 10 %) a nízkým příjmem bílkovin (< 20 %), jejíž dodržování vede ke změněnému metabolickému stavu organismu, ketóze.[1]

Jsou známy i podobně zaměřené diety s vyšším příjmem bílkovin (např. Atkinsova), ale u těch k hubnutí dochází jiným mechanizmem než ketózou, neboť bílkoviny převážně metabolizují na glukózu, nikoli na ketony.[2]

Bylo zjištěno, že ketogenní dieta může pomáhat epileptikům.[3] Dieta se objevuje ve dvacátých letech 20. století.[4] V devadesátých letech ji znovu zpropagoval režisér a producent Jim Abrahams, jehož syn trpí epilepsí. Ketogenní dieta může pomáhat i u jiných neurodegenerativních nemocí.

Průběh

1.–3. den

Při snížení sacharidů v potravě pod 50 g denně začne organismus spotřebovávat vlastní zásoby glykogenu. Dochází k úbytku hmotnosti, což však primárně souvisí se ztrátou vody navázanou na glykogen. Organismus se zatím nezačal zbavovat tuků.

  • Ranní glukóza: 4,3–5,3 mmol/l
  • Ketony v krvi: < 0,5 mmol/l
  • Ketony v moči: < 5 mg/dl

4.–21. den

Po vyčerpání zásob glykogenu se organismus začíná přepínat do ketózy. Játra začínají produkovat stále větší a větší množství ketonů. Tkáně zatím nejsou přizpůsobeny na jejich využívání, a tak většina vyrobených ketonů odchází z těla močí. Jelikož organismus už nemá dostatek původního paliva (glukóza) a na nové palivo (ketony) se ještě neadaptoval, dochází i k poklesu fyzické výkonnosti.

  • Ranní glukóza: 4,3–5,3 mmol/l
  • Ketony v krvi: postupný nárůst až na 3 mmol/l
  • Ketony v moči: postupný nárůst až na 160 mg/dl

22.–42. den

Stále větší a větší množství buněk začíná využívat ketony jako nové palivo. Organismus sahá i po vlastních zásobách tuku, prudce klesá chuť k jídlu. Vylučování ketolátek v moči klesá na přirozenou spodní hranici, avšak podíl ketonů v krvi se drží na horní hranici – organismus se adaptoval na nové palivo – ketony.

  • Ranní glukóza: může, ale nemusí klesnout až na 3,8 mmol/l
  • Ketony v krvi: 2,5–3 mmol/l
  • Ketony v moči: postupný pokles až na 5 mg/dl

43.–56. den

Organismus je přepnut do ketózy, nedějí se už žádné další změny. V tomto období by se ještě nemělo experimentovat se stravou, aby se tkáně stabilizovaly v novém metabolickém módu. Vysoké zásoby tuku obvykle klesají.

  • Ranní glukóza: 3,8–4,5 mmol/l
  • Ketony v krvi: 2,5–3 mmol/l
  • Ketony v moči: < 5 mg/dl

Odkazy

Reference

  1. STAFF, Editorial. Expert Bulletin [online]. 2019-11-20 [cit. 2021-06-08]. Dostupné online. (anglicky)
  2. STAFF, Editorial. Expert Bulletin [online]. 2020-06-12 [cit. 2021-06-08]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Ketogenní dieta úspěšně léčí epilepsii. Jídelníček tvoří hodně tuků a téměř žádné cukry. rozhlas.cz [online]. 2012-02-16 [cit. 2018-07-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-07-12.
  4. Google Books Ngram Viewer. books.google.com [online]. [cit. 2021-06-08]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.