Ken Thompson
Kenneth Thompson (* 4. února 1943, New Orleans, Louisiana, USA) je programátor a informatik, jeden z tvůrců operačního systému Unix. V 60. letech 20. století se s Dennisem Ritchiem podílel na vývoji operačního systému Multics a na vývoji programovacího jazyka B – přímého předchůdce jazyka C. Thompson byl také jedním z tvůrců a vývojářů operačního systému Plan 9. Pracoval u společnosti Google, kde se podílel na vzniku programovacího jazyka Go. Mezi další jeho práce patří vznik počítačových textových editorů QED a jeho pozdější editor ed (standardní editor Unixu) nebo definice kódování UTF-8.
Ken Thompson | |
---|---|
Narození | 4. února 1943 (79 let) New Orleans |
Alma mater | Kalifornská univerzita v Berkeley (do 1965) Kalifornská univerzita v Berkeley (do 1966) |
Povolání | programátor a informatik |
Zaměstnavatelé | Bellovy laboratoře (1966–2000) Google (od 2006) |
Ocenění | IEEE Emanuel R. Piore Award (1982) ACM Software System Award (1983) Turingova cena (1983) Hammingova medaile (1990) Cena počítačového průkopníka (1994) … více na Wikidatech |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Biografie
Ken Thompson se narodil v New Orleansu v Louisianě, USA. V roce 1965 se stal bakalářem přírodních věd a v roce 1966 získal magisterský diplom, obojí v oboru elektroinženýrství a počítačová věda na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Vedoucím jeho diplomové práce byl Elwyn Berlekamp.
Kariéra
V 60. letech 20. století pracoval Ken Thompson společně s Dennisem Ritchiem na operačním systému Multics. Thompson v té době vytvořil programovací jazyk Bon. Když Bellovy laboratoře ukončily práci na vývoje Multicsu, oba projekt opustili, a své zkušenosti využili po roce 1969 při vývoji operačního systému Unix. Thompson dospěl k názoru, že Unix potřebuje systémový programovací jazyk, a vytvořil jazyk B, což byl předchůdce Ritchieho jazyka C.
Thompson vyvinul verzi CTTS editoru QED s podporou regulárních výrazů pro hledání v textu. QED a jeho následník ed (standardní editor Unixu) významně přispěly k popularitě regulárních výrazů, jenž byly považovány hlavně za nástroj (nebo hračku) logiků. Regulární výrazy pronikly do programů pro zpracování textových souborů v Unixu (např. grep) a také do moderních programovacích jazyků jako je Perl. Vytvořil také hlavní koncept v programu na úpravu textu, který vytvořil Rob Pike. Téměř všechny programy, které v dnešní době pracují s regulárními výrazy, používají některou z variant jeho zápisu.
V roce 1992 pak společně s Robem Pikem vyvinul UTF-8 (široce využívaný univerzální způsob kódování znaků do sekvencí bajtů).
Spolu s Josephem Condonem vytvořili hardware a software pro šachový stroj Belle. Dále napsal programy ke generování výpočtů šachových zakončení se 4, 5 a 6 figurkami. Za jejich pomoci může šachový program úspěšně hrát, jakmile se dostane do už uložené pozice. Později, za pomoci znalce šachových koncovek Johna Roycrofta, Thompson vydal své první výsledky na CD-ROM.
Jeho styl programování ovlivnil ostatní, zejména co se týče slohové střízlivosti ve vyjadřování a preferování jasných tvrzení.
V roce 2000 odešel z Bellových laboratoří. Poté pracoval ve společnosti Entrishere až do roku 2006 a v současnosti pracuje pro Google.
Jeho nedávná práce zahrnuje podílení se na návrhu programovacího jazyka Go.
Podle rozhovoru z roku 2009 používá Thompson operační systém založený na Linuxu.
Ocenění
Národní strojírenská akademie
V roce 1980 byl Thompson zvolen do Národní strojírenské akademie za navrhování operačního systému UNIX. Národní strojírenské akademie (National Academy of Engineering) je soukromá nezisková organizace ve Spojených státech.
Turingova Cena
V roce 1983 obdrželi Thompson a Ritchie Turingovu cenu za rozvoj teorie generických operačních systému a zejména za implementaci operačního systému Unix.
IEEE Richarda W. Hammingova medaile
V roce 1990, Ken Thompson a Dennis Ritchie získali IEEE Richardovu W. Hammingovu medaili z institutu pro elektrotechnické a elektronické inženýrství (IEEE - Institute of Electrical and Electronics Engineers) za vznik operačního systému UNIX a programovacího jazyk C.
Státní vyznamenání za technologii
Dne 27. dubna 1999 obdržel společně s Ritchiem Státní vyznamenání za technologii od prezidenta Billa Clintona za vynalezení operačního systému Unix a programovacího jazyka C, jenž oba vedli k nesmírnému pokroku v oblasti software, hardware, počítačových sítí a podnítili růst celého průmyslu, čímž povznesli vedoucí pozici USA v informatice.
Cena Tsutomu Kanai
Roku 1999 byl oceněn první cenou Tsutomu Kanai, za své postavení při tvorbě operačního systému Unix, jenž je po desetiletí klíčovým prvkem.
Citáty
X server musí být největší program, co jsem kdy viděl, který pro tebe nic nedělá.
Jedním z mých nejproduktivnějších dnů bylo zahození 1000 řádků kódu.
Máme perzistentní objekty, nazývají se soubory.
Chcete-li někam jít, goto je nejlepší způsob jak se tam dostat.
Pokud jste na pochybách, použijte hrubou sílu.
Reference
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ken Thompson na anglické Wikipedii a Ken Thompson na slovenské Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Ken Thompson na Wikimedia Commons
- Galerie Ken Thompson na Wikimedia Commons
- Ken Thompson Bell Labs page (anglicky)
- Reflections on Trusting Trust 1983 Turing Award Lecture (anglicky)
- Video of Thompson and Ritchie receiving the National Medal of Technology award[nedostupný zdroj] (anglicky)
- Photos Computer Chess Comes of Age (Computer History Museum) (anglicky)
- Photo – Ken Thompson at the Deep Blue vs. Kasparov match in Philadelphia (anglicky)
- Photo - with Garry Kasparov (anglicky)
- Video of Interview with Ken Thompson Computer Chess Comes of Age (Computer History Museum) (alternative) (anglicky)
- Unix and Beyond: An Interview with Ken Thompson by IEEE Computer Society (anglicky)
- Transcript of an interview with Ken Thompson – Interview by Michael S. Mahoney (anglicky)
- Ken Thompson: A Brief Introduction – by The Linux Information Project (LINFO) (anglicky)
- A New C Compiler by Ken Thompson (anglicky)
- Reading Chess paper by HS Baird and Ken Thompson on optical character recognition (anglicky)