Kečovo

Kečovo (maďarsky Kecső) je obec na Slovensku v okrese Rožňava ve Slovenském krasu. Obec leží na jižním okraji Silické planiny, nedaleko hranic s Maďarskem. Okolní jeskyně byly osídleny již od paleolitu, u bývalého mlýna stálo římské sídliště. Obec je osídlená od 12. století, první zmínka o obci je z roku 1272. V době po tureckých nájezdech z roku 1564 se obec na dvě století vylidnila. Ves byla znovu osídlena v druhé polovině 18. století. Tehdy patřila Ragályiovcům a Fáyovcům. V roce 1828 zde žilo 238 obyvatel, kteří se zabývali hlavně uhlířstvím, kovářstvím, pálením vápna a chovem dobytka. Tradiční řemesla se zachovali i během první československé republiky. V letech 1938 – 1945 byla obec připojena k Maďarsku.

Kečovo
Kostel v Kečovu
Poloha
Souřadnice48°29′30″ s. š., 20°29′ v. d.
Nadmořská výška277 m n. m.
StátSlovensko Slovensko
KrajKošický
OkresRožňava
Tradiční regionGemer
Kečovo
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel397 (31. prosince 2010)
Správa
Statusvesnice
StarostaJúlius Lőrincz
Vznik1272
Oficiální webwww.kecovo.sk
E-mailkecovo.obec@gmail.com
Adresa obecního úřaduObecný úrad Kečovo
Kečovo 78
049 55 Dlhá Ves
Telefonní předvolba058
PSČ049 55 (pošta Dlhá Ves)
Označení vozidelRV
NUTS525821
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ochrana přírody

V okolí obce se nachází národně přírodní rezervace Kečovské škrapy (hned na východním okraji obce, 6,6 ha, vyhlášená v roce 1981), severně od obce rozsáhlé pastviny Kečovské louky (slovensky Kečovské lúky) s jeskyní na Kečovských loukách, jeskyně v úbočí Maliníku (východně od obce), či známá jeskyně Domica.

Kečovská vyvěračka

V údolí cca 500 metrů severně od obce leží Kečovská vyvěračka s několika vývěry v různých výškových úrovních. První (velká) vyvěračka vyvěrá zpod skalního výklenku a teče dvěma proudy. První, menší, s vydaností 23 l/s je zachycen do vodovodu, druhý, větší, v nadm. výšce 345 m n. m. má vydatnost 458 l/s a volně odtéká, čím vytváří pramenný úsek potoka Jóšva. Potok protéká Kečovem a odtéká do Maďarska do obce Jósvafő. Když voda nestačí odtékat, je v provozu druhá vyvěračka, tzv. stará. Při zvýšené stavu vody začíná fungovat třetí vyvěračka, nejníže položená, ležící přímo v korytě potoka. Vyvěračka je zakončením podzemního systému potoka, který teče od jeskyně Milada přes propast Bezednou lednici.

Literatura

  • Ďurček, J.: Slovenský kras, Šport: Bratislava, 1989

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.