Katedrála v Poti

Katedrála v Poti (gruzínsky ფოთის საკათედრო ტაძარი) je dominantní ortodoxní chrám, který se nachází v samotném středu města Poti v Gruzii na centrálním Rustaveliho náměstí, obklopen parkem.

Katedrála v Poti
Místo
StátGruzie Gruzie
Souřadnice42°8′32″ s. š., 41°40′29″ v. d.
Architektonický popis
Stavební slohnovobyzantský sloh
Výstavba1907
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

V červnu 1895 schválil výstavbu nového kostela pro gruzínské město ruský vojenský guvernér. Byla ustavena komise chrámu, v jejímž čele zasedl tehdejší starosta města Poti Niko Nikoladze. Původní projekt navazující na tradiční gruzínské kostely ruské úřady zamítly.[zdroj?]

Chrám byl vystavěn v letech 19061907. Stavba byla slavnostně zahájena v den Povýšení svatého kříže. Sám Nikoladze se věnoval přípravám stavby velmi intenzivně. Schválil výběr lokality pro chrám: zvolil místo ve středu nově budovaného Poti tak, aby byl kostel vidět ze všech stran.

Při návrhu kostela sloužil jako inspirace chrám Boží moudrosti v Konstantinopoli (Istanbulu). Architekty stavby byli Alexandr Zelenko a Robert Marfeld. Kapacita chrámu byla dimenzována na 2 tisíce osob. Interiér byl navržen po vzoru středověkých kostelů v okolí města Trabzonu v severním Turecku. V kostele se nacházejí celkem tři ikonostasy. Ikony v severním ikonostasu byly vytvořeny v řecko-byzantském stylu, v jižním v gruzínsko-byzantském a v centrálním v rusko-byzantském stylu. Vytvořil je ruský akademický malíř Viktor Dumiraško.

Katedrála na historické fotografii.

Pro výstavbu byl tehdy novátorsky použit železobeton. Vzhledem k nestabilnímu podloží se klasické zdivo ukázalo být nepříliš vhodné. Beton byl použit pro celou stavbu včetně kupolí. V roce 1907 byl při dokončení stavby na vrchol posazen monumentální kříž.[1]

V roce 1932 rozhodla komunistická vláda o přestavbě chrámu na divadlo.[1] Zvony byly odvezeny, roztaveny a využity pro průmyslovou výrobu. Během 20. století byla stavba několikrát necitlivě rekonstruována. Po rozpadu SSSR vypukl spor o vlastnictví stavby mezi městským divadlem a gruzínskou ortodoxní církví; nakonec město Poti rozhodlo o předání katedrály církvi. Pro potřeby divadelního souboru byla nedaleko vystavěna nová moderní budova.

V roce 2005 byl kostel vrácen svému původnímu účelu a navrácen gruzínské ortodoxní církvi. Pro potřeby renovace chrámu věnoval tehdejší gruzínský prezident Michail Saakašvili celkem 700 000 lari. Obnova chrámu byla financována zejména z prostředků získaných ze státního rozpočtu a od dobrovolných dárců. Celkově gruzínský stát poskytl okolo 8 milionů lari.[1]

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Poti Cathedral na anglické Wikipedii a ფოთის საკათედრო ტაძარი na gruzínské Wikipedii.

  1. ფოთის საკათედრო ტაძარი ძველად. TS Press. 2016-11-16. Dostupné online [cit. 2020-11-29]. (ge)[nedostupný zdroj]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.