Karol Ježík

Karol Ježík (2. prosince 1953, Trnava14. prosince 1998, Bratislava) byl slovenský novinář, spoluzakladatel a první šéfredaktor významného slovenského deníku SME.

Karol Ježík
Narození2. prosince 1953
Trnava
Úmrtí14. prosince 1998 (ve věku 45 let)
Bratislava
Povoláníspisovatel a novinář
OceněníŘád Ľudovíta Štúra I. třídy (2000)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Působení

Po absolvování studia žurnalistiky na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě byl dlouho sportovním novinářem ČSTK na Slovensku, později redaktorem, zástupcem šéfredaktora a šéfredaktorem mládežnického deníku Smena. Po politických zásazích do vydavatelství Smena za vlády Vladimíra Mečiara založil deník SME, který vychází od 14. ledna 1993 a vyprofiloval se jako liberálně-konzervativní deník, patřící k nejčtenějším titulům na Slovensku.

Úmrtí

V noci 7. prosince 1998 při oslavách 50. narozenin Pavla Hammela v bratislavském Domě kultury Zrkadlový háj upadl na toaletě [1] a utrpěl úraz hlavy, po kterém byl převezen do Nemocnice svätého Cyrila a Metoda. Lékařům si stěžoval na žaludeční problémy, nevolnost, poraněné oko a nos. Přesto byl z nemocnice propuštěn.[2] Za několik hodin upadl do bezvědomí a byl hospitalizován na Klinice anesteziologie a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice s poliklinikou akademika Ladislava Dérera v Kramářích. Z bezvědomí se už neprobral a 14. prosince 1998 zemřel.[3]

Památka

V rámci soutěže Novinárska cena vyhlašované Nadácií otvorené spoločnosti se od r. 2004 uděluje Cena otvorenej spoločnosti věnovaná památce Karola Ježíka, který svým tvořivým vkladem přispěl k rozvoji citlivosti médií k problematice menšin ve společnosti a také k rozvoji investigativní žurnalistky.

Od roku 1999 deník Sme každoročně organizuje Memoriál Karola Ježíka v sálové kopané.

Ocenění

  • Krištáľové krídlo in memoriam (1998) – „za mimoriadnu odvahu, rozhodnosť s akou žil, tvoril a viedol denník SME. Bol symbolom víťazstva, múdrosti, človekom mysliacim, s absolútnou integritou"
  • Čestné občanství města Trnava in memoriam (1999) – „za trvalý a úprimný vzťah k mestu a za osobné a morálne postoje v živote a povolaní"
  • Řád Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam (2000) – „za mimoriadnu ľudskú a občiansku statočnosť, nespornú novinársku profesionalitu a výnimočný zmysel pre spravodlivosť, verejne zaujímané postoje a prácu profesionálneho žurnalistu, ktoré prispeli k formovaniu súčasného charakteru spoločensko-politického života"
  • Cena Slovenského syndikátu novinářů Mercurius veridicus ex Slovakia za celoživotné dielo v oblasti žurnalistiky in memoriam (2010) – „za zlepšenie prestíže novinárskeho stavu, za zvýšenie kvality žurnalistiky, spoločenskej zodpovednosti i občianskej statočnosti“

Rodina

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.