Karbonizace vlny

Karbonizace vlny je chemický proces, jehož účelem je odstranit z ovčí vlny veškeré nečistoty rostlinného původu jako stébla rostlin, listy, trávu apod. Karbonizovat můžeme za mokra i za sucha.

Mokrý proces

K mokrému způsobu používáme nejčastěji silnou anorganickou kyselinu (H2SO4 – sírovou nebo HCl – chlorovodíkovou) nebo sůl reagující kysele (např. (NH4)2SO4 – síran amonný). Vlna vydrží krátkodobě účinek kyseliny i při vyšší potřebné teplotě – cca 15 min při 90 až 110 °C, zatímco rostlinné příměsi celulózového původu zuhelnatí, zkřehnou. Vzniká tzv. hydrocelulóza, která se snadno rozdrtí a vyklepe. Nejčastěji karbonizujeme vločku nebo i hotové textilie.

Suchý proces

K suché karbonizaci používáme páry chlorovodíku, které získáme odpařováním kyseliny chlorovodíkové – HCl. Ty pak ventilátor žene do rotujícího bubnu s materiálem. Tento způsob se používá méně, i když je účinný a rychlý. Strojní zařízení je drahé, plynný chlorovodík je značně agresivní, je třeba zvýšení bezpečnosti.

Literatura

  • MACHAŇOVÁ, D. Předúprava textilií II. Liberec, 2007.
  • MACHAŇOVÁ, D. Předúprava textilií – Návody na cvičení 80-7083-406-4. Liberec, 2007. ISBN 978-80-7372-240-1.
  • MACHAŇOVÁ, D. Předúprava textilií I. Liberec, 2005. ISBN 80-7083-971-6.
  • RŮŽIČKA, J. a kol. Technologie předúprav, finálních a speciálních úprav textilních materiálů. Pardubice, 1985.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.