Karát (hmotnost)

Karát (ct) je jednotka hmotnosti používaná v klenotnictví pro drahokamy (zejm. diamanty) či perly. Nepatří do soustavy SI.

V současné době se používá tzv. metrický karát, který je roven přesně 200 mg (0,2 g).[1]

Tato jednotka byla historicky odvozena z hmotnosti semene svatojánského chleba (lat. Ceratonia siliqua), které bylo ve středověku používáno v Arábii a Persii pro určování ceny drahých kamenů. Důvodem je skutečnost, že velikost a váha těchto semen je poměrně všude stejná v uvedených oblastech světa a semena jsou běžně dostupná.

Kámen o hmotnosti 10 g má tedy 50 karátů, šperkové drahé kameny a diamanty běžně prodávané mají obvykle hmotnost v desetinách karátu, až v jednotkách karátů. Pravý diamant briliantového brusu o hmotnosti 1 ct má cca 6 mm v průměru. U drahých broušených kamenů se tedy setkáme s použitím například 1,04 ct stejně tak 1,04 Ct nebo 1,04 CT což je stejné.

Nebroušené kameny, tedy surovina, se však váží na gramy či kilogramy.

V praxi se můžeme setkat například s popisem přívěsek zlato 14 kt safír 14 ct.

Později používané velikosti karátu se mírně lišily, ke sjednocení na definici metrického karátu došlo na 4. generální konferenci pro míry a váhy (CGPM) v roce 1907. Do soustavy SI však karát nepatří.

Převod na další jednotky

  • 1 karát = 200 mg = 0,2 g
  • 1 karát ≈ 0,007055 oz
  • 1 karát ≈ 3,086 gr

Související články

Externí odkazy

Reference

  1. THOMPSON, Ambler; TAYLOR, Barry N. Guide for the Use of the International System of Units (SI) [online]. 2008 Edition (version 3.0). vyd. Gaithersburg, MD : National Institute of Standards and Technology, 2008, [cit. 2009-10-16]. (NIST Special Publication 811.) Kapitola B.9 Factors for units listed by kind of quantity or field of science, část MASS and MOMENT OF INERTIA.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.