Kancelář architekta města Brna

Kancelář architekta města Brna (KAM Brno) je příspěvková organizace, kterou zřídilo město Brno v roce 2016. Brno bylo bez hlavního architekta od roku 2003. Z devíti uchazečů rada vybrala a 5. dubna 2016 do funkce ředitele kanceláře dosadila doc. Ing. arch. Michala Sedláčka.

Kancelář architekta města Brna
Logo
Základní údaje
Právní formapříspěvková organizace
Datum založení2016
Adresa sídlaBrno, Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hlavním zaměřením KAM je urbanismusarchitektura veřejných prostranství. Tým kanceláře se skládá z architektů, urbanistů, inženýrů, sociologů a geografů. Cílem kanceláře je působit jako katalyzátor a akcelerátor městotvorných procesů a pozitivně ovlivnit vývoj Brna na dalších 50 let. Zároveň také komunikovat s veřejností a informovat obyvatele města o záměrech radnice a soukromých investorů, vše s nimi včas prodiskutovat a výsledky projednání pak opravdu odpovědně zapracovat.

KAM pracuje na přípravě Územního plánu Brna, tvorbě kultivovaných ulic, náměstí a parků, na přípravě urbanistických a architektonických soutěží a na aktivním zapojování veřejnosti do plánování a rozhodování při tvorbě města prostřednictvím anket, besed, workshopů, výstav, procházek a společného plánování. Zároveň KAM není stavební ani památkový úřad. 

Vznik

Ředitel kanceláře Doc. Ing. arch. Michal Sedláček

Příspěvková organizace zřízena statutárním městem Brnem Zřizovací listinou ke dni 1. února 2016 na základě rozhodnutí Zastupitelstva města Brna na zasedání Z7/14 dne 18. prosince 2015. 5. dubna 2016 byl jako hlavní architekt Brna vybrán doc. Ing. arch. Michal Sedláček.

Organizační struktura

Činnost Kanceláře architekta města Brna má celkem pět oddělení.

Oddělení Územní plánování

Územní plán si klade za cíl nalézt takové předpoklady, které by umožnily další výstavbu a trvale udržitelný rozvoj spočívající v nalezení vyváženého stavu mezi zájmy životního prostředí, hospodářství a společenství lidí obývající dané území. Územní plán by se měl snažit naplnit potřeby současné generace tak, aby umožnil existenci a přežití i generací příštích. Slouží jako základ pro rozhodování stavebních úřadů.

Platný Územní plán města Brna byl vydán v roce 1994. Na základě požadavků samosprávy, stavebníků, vlastníků pozemků nebo dalších subjektů jsou v současné době pořizovány změny Územního plánu města Brna.[1] Zastupitelstvo města Brna v současné době rozhoduje o nejvhodnějším postupu vytvoření nového územního plánu – zda zvolí variantu dokončení rozpracovaného územního plánu, nebo začne pořizovat úplně nový územní plán. Součástí příprav pro nový územní plán je aktivní zapojování veřejnosti do plánování a rozhodování při tvorbě města prostřednictvím besed, workshopů, procházek a společného plánování.

Oddělení Informace o městě

Oddělení Informace o městě.

Oddělení Veřejného prostoru

Existuje mnoho výkladů pojmu veřejný prostor. Z pohledu KAM jde především o veřejně přístupné plochy, primárně tedy veřejná prostranství, ale kupříkladu také vnitrobloky či exteriéry veřejných budov, tedy prostory přístupné každému bez omezení nebo s časovým omezením a sloužící obecnému užívání, bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.

Oddělení Komunikace

Mezi hlavní úkoly oddělení komunikace patří komunikace s veřejností a samotnými občany. Podílí se na participaci a pořádání workshopů, výstav a anket. Nedílnou součástí komunikace KAMu jsou pravidelné procházky s městským architektem, které zavedou zájemce za příklady kvalitní architektury Brna.

Oddělení komunikace pravidelně vydává tiskové zprávy ohledně důležitých témat z KAMu.

Oddělení Administrativy

Oddělení administrativy zpracovává důležité dokumenty a zajišťuje chod příspěvkové organizace.

Aktivity Kanceláře architekta města Brna

Manuál veřejného prostranství

Manuál bude sloužit zejména jako podklad pro navrhování veřejných prostranství ve městě Brně. Na základě rozdělení dle základních typů veřejných prostranství a charakteru urbanistického prostředí, spolu s příklady kvalitních řešení z jiných měst, stanoví principy a pravidla, která by měla být při navrhování dodržena. Hlavní ambicí manuálu je vytvořit přehledný a jednoduchý nástroj pro projektanty, zástupce samosprávy, úředníky a investory, který bude definovat řešení standardních situací a doporučovat postup u situací nestandardních a který by měl ve výsledku vést k udržení a dalšímu zkvalitnění veřejného prostoru v Brně.

Strategie veřejných prostranství

Jedná se o koncepční dokument, který, v návaznosti na strategii města Brna, stanoví hlavní cíle rozvoje veřejných prostranství pro dané období. Na základě analýz stávajících veřejných prostranství budou definovány hlavní teze tvorby kvalitních městských veřejných prostor. Výsledný dokument by měl sloužit jako základní platforma pro zpracování manuálu veřejných prostranství.

Architektonické soutěže

Jedním z mechanismů, kterým KAM zajišťuje, aby budoucí rozvoj Brna byl co nejkvalitnější, je soutěž. V našem případě se jedná o tzv. architektonickou soutěž, což je postup, jehož cílem je nalezení nejlepšího řešení stavby, souboru staveb, území nebo nalezení projektanta pro vypracování projektové dokumentace, územní studie nebo územně plánovací dokumentace.

Základem úspěšné soutěže je zpracování kvalitního zadání, na jehož základě soutěžící předloží své návrhy odborné porotě, která z nich vybere nejlepší řešení pro daný úkol. Architektonická soutěž je specifická především tím, že, na rozdíl od jiných forem soutěží, přináší možnost získat za předpokládanou cenu konkrétní návrh řešení.

Projekty KAM

Našim cílem je iniciovat a podpořit městské části v přeměně jejich center na živá náměstí a parky. Zaměřujeme se na neutěšená místa s množstvím problémů. V současnosti pracujeme na urbanistických studiích náměstí na sídlišti a náměstí venkovského charakteru.

Vize prostorového rozvoje města Brna

KAM zpracovala vize prostorového rozvoje města. Do příprav zapojila veřejnost. Proběhlo diskuzní a plánovací setkání[2] Brno město dohody, následovaly workshopy[3] se zástupci radnic městských částí a proběhly jízdy[4] architekta města Brna a jeho týmu za obyvateli městských částí.

Zastupitelstvem odsouhlasené vize prostorového rozvoje města budou využity buď v zadání nového územního plánu nebo zapracovány do pokynů k dokončení rozpracovaného. Podle toho, kterou cestu Brno zvolí. Tištěná publikace byla vydána v srpnu 2017 a je zdarma dostupná široké veřejnosti i odborníkům.

Brněnská ozvučná deska

Brněnská ozvučná deska (BOD) je diskuzní platforma, prostřednictvím které primátor a radní získávají zpětnou vazbu k důležitým otázkám v oblasti plánování a tvorby města.

K debatám je primátorem a Kanceláří architekta města Brna zvána různorodá skupina osobností a odborníků, kteří v diskuzích nad konkrétními tématy formulují doporučení pro následný postup samosprávy města. Nejsilnější stránkou tohoto diskuzního formátu je názorová pestrost skupiny pozvaných hostů: jsou mezi nimi architekti, inženýři, vědci, manažeři, umělci, podnikatelé, ekonomové, sociologové, ale i developeři či aktivisté. Okruh diskutujících není uzavřený, průběžně se mění a ve vztahu ke konkrétním tématům doplňuje o další osobnosti.

Procházky s městským architektem

Pravidelná setkání s názvem Procházky s městským architektem zavedou zájemce za kvalitní architekturou města Brna. Procházky jsou zdarma a přístupné pro širokou veřejnost, pouze výjimečně omezené počtem účastníků z kapacitních důvodů navštíveného místa. První procházka proběhla v říjnu 2016, symbolicky na Světový den architektury. Od té doby probíhá každý měsíc a veškeré informace se zájemci dozví na sociálních sítích KAMU nebo na webových stránkách.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.