Křesadlová puška

Křesadlová puška je označení pro dlouhé palné zbraně s křesadlovým zámkem.

Začaly se používat na začátku 16. století a ve výzbroji armád vydržely přes 250 let, poté byly křesadlové zámky nahrazeny zámky perkusními. Tento typ palných zbraní nahradil dřívější mechanismy a oproti zbraním doutnákovým se interval mezi střelami zkrátil až na 1 minutu. Koncem 17. století sloužily jako hlavní zbraň pěchoty.

Konstrukce

Animace křesadlového zámku

Křesadlové pušky měly skoro jednotné zpracování, v různých zemích se lišily pouze vzhledem.

Většinou měly hladký vývrt hlavně a jako spouštěcí mechanismus používaly křesadlový zámek, který se skládal z pružiny, ocílky, pánvičky a otočného kohoutu, v jehož čelistech je šroubem uchycen křesací kámen. Vyráběly se jak křesadlové předovky, tak křesadlové zadovky.

Historie

Křesadlové pušky se v Evropě staly populárními na začátku 17. století.

Oproti dřívějším mechanismům byly spolehlivější a rychleji se nabíjely, takže umožňovaly výstřely v kratších intervalech a tedy lepší výkon na bojišti.

Byly používány od začátku 16. století až do vynálezu perkusního zámku na počátku 19. století. Po vynálezu bajonetu se začaly používat jako hlavní zbraň pěchoty.

Odkazy

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.