Kámen (jednotka)

Kámen je stará tradiční jednotka hmotnosti. Měla proměnlivou hodnotu podle toho, kde a kdy se používala; obecně v řádu jednotek kilogramů. Byla aktuální do 18. století, než se začaly používat normalizované jednotky. Byla využívána hlavně v zemích severní Evropy pro měření množství tržních komodit, ale i v Čechách nalezla uplatnění.

Nejdéle byla oficiálně používána v Británii (do roku 1985), pod názvem stone (st), kde měla hodnotu zhruba 6,35 kg a odpovídala 14 librám. V hovorovém a literárním použití se s ní lze běžně setkat dosud, například pro vyjádření přibližné hmotnosti osoby.

Různé historické hodnoty

Britská imperiální jednotka

V systému imperiálních jednotek (avoirdupois) byl kámen (stone) jednotkou hmotnosti střední až větší velikosti. Byl odvozen od základní jednotky libry jako její čtrnáctinásobek.

1 st (stone) = 14 lb (liber, pounds) = 224 oz (uncí, ounces) = 3584 dr (drachem, drams) = 98 000 gr (zrn, grains) = 6,35029318 kg.

Vyššími jednotkami byly půlsud (quarter, 1 qtr = 2 st), cent (hundredweight, 1 cwt = 8 st) a tuna (ton, 1 t = 160 st).

Alternativní názvy v jiných jazycích

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stone (unit) na anglické Wikipedii.

    Literatura

    • Malý slovník jednotek měření; nakladatelství Mladá fronta, 1982; katalogové číslo 23-065-82

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.