Juliusz Tarnawa-Malczewski

Juliusz Tadeusz Franciszek Tarnawa-Malczewski (4. říjen 1872 Martynow Nowy, Rakousko-Uhersko - 1940 Lvov, SSSR) byl polský generál.

Juliusz Tarnawa-Malczewski
Narození4. října 1872
Martynów Nowy
Úmrtí1940 (ve věku 67–68 let)
Lvov
Povolánídůstojník
Oceněnímedaile Desetiletí znovuzískané nezávislosti
komtur Řádu znovuzrozeného Polska
stříbrný kříž řádu Virtuti Militari
Karlův vojenský kříž
důstojník Řádu znovuzrozeného Polska
 více na Wikidatech
RodQ63532431
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Mládí

Juliusz Tarnawa-Malczewski studoval vojenskou školu ve Hranicích na Moravě. V roce 1893 vystudoval rakouskou technickou akademii. V roce 1909 se stal inženýrem ve Vídni. Poté působil na pevnostech v Krakově (18931895) a Přemyšli (18981908).

V roce 1911 se stal majorem. Roku 1912 byl vůdcem praporu v Tarnopolu.

První světová válka

Tarnawa-Malczewski se účastnil první světové války v Krakově. Roku 1914 byl těžce raněn. Poté se stal náměstkem a šéfem inženýrství na Haličské frontě, poté se stal vůdce pluku střelecké pěchoty. Ke konci války byl v generálním štábu rakouské armády.

Po válce

V roce 1918 se Tarnawa-Malczewski vrátil do Polska. Pracoval jako zástupce šéfa generálního štábu. Působil v ministerstvu národní obrany.

Roku 1924 prezident Stanisław Wojciechowski na návrh generála Władysława Sikorského povýšil Tarnawu-Malczewského na divizního generála. Do roku 1926 byl velitelem Varšavského vojenského okresu.

Při Květnovém převratu byl Tarnawa-Malczewski zastáncem prezidenta Wojciechowského, zastával v té době několik dní post ministra vojenství ve třetí vládě Wincentyho Witose. Po jeho porážce byl zatčen, poté propuštěn a donucen opustit armádu. Poté přednášel na univerzitě ve Lvově.

Smrt

Po ruské okupaci Lvova byl 27. září 1939 Tarnawa-Malczewski zatčen NKVD. O rok později byl zastřelen.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Julius Tadeusz Tarnawa-Malczewski na polské Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.