Juhan Smuul

Juhan Smuul, vlastním jménem Johannes Schmuul (18. února 1922 Koguva13. dubna 1971 Tallinn) byl estonský spisovatel a novinář.

Johannes Smuul
Narození18. února 1922
Koguva
Úmrtí13. dubna 1971 (ve věku 49 let)
Tallinn
Místo pohřbeníMetsakalmistu
Povoláníbásník, spisovatel, novinář, scenárista a politik
OceněníStalinova cena (1952)
Leninova cena (1961)
Leninův řád (1967)
medaile Za udatnou práci za velké vlastenecké války 1941–1945
Řád čestného odznaku
 více na Wikidatech
Politická příslušnostKomunistická strana Sovětského svazu
Manžel(ka)Ita Saks
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Pocházel z rolnické rodiny z ostrova Muhu, střední školu nedokončil kvůli nemoci. Za druhé světové války sloužil v Rudé armádě. Po válce byl redaktorem periodik Rahva Hääl, Sirp ja Vasar a Pioneer.

V roce 1951 vstoupil do Komunistické strany Sovětského svazu. Byl členem Ústředního výboru Komunistické strany Estonska, poslancem Nejvyššího sovětu SSSR a od roku 1953 do své smrti zastával funkci předsedy Estonského svazu spisovatelů. Byla mu udělena Stalinova cena (1952), Leninova cena (1961) a titul národního spisovatele Estonské SSR (1965).[1]

Smuulova raná tvorba náleží k socialistickému realismu, později se zaměřil na čtenářsky atraktivní reportáže z cest po světě. Jeho nejpřekládanějším dílem je Ledová kniha, pojednávající o výpravě do Antarktidy. K dobrodružnému žánru patří i prózy Japonské moře, prosinec a Punťa mořeplavec. Sbírka povídek Dopisy ze Sydegate zobrazuje s humorem život na estonském venkově. Smuul je také autorem divadelní hry Lea, odehrávající se za druhé světové války, a satirického monodramatu Plukovníkova vdova. Napsal scénář k úspěšné filmové komedii Suleva Nõmmika Tady jsme.[2]

Byla po něm pojmenována Literární cena Juhana Smuula a v obci Koguva se nachází muzeum věnované jeho tvorbě.

Reference

  1. Краткая литературная энциклопедия Dostupné online
  2. Estonian Writers' Online Dictionary Dostupné online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.