Juan de la Cierva

Juan de la Cierva y Codorníu (21. září 1895 Murcia9. prosince 1936 Croydon) byl španělský pilot a konstruktér, vynálezce vírníku. Posmrtně mu byl udělen titul hraběte.

Juan de la Cierva
Rodné jménoJuan de la Cierva y Codorníu
Narození21. září 1895
Murcia
Úmrtí9. prosince 1936 (ve věku 41 let)
Londýn
Příčina úmrtíletecká nehoda
Místo pohřbeníAlmudenský hřbitov
Alma materColegio Nuestra Señora del Pilar
Povolánívynálezce, inženýr a politik
OceněníJohn Scott Medal (1931)
Zlatá letecká medaile FAI (1932)
medaile Elliotta Cressona (1933)
Grand Cross of Naval Merit with white badge (1935)
Fellow of the Royal Aeronautical Society
 více na Wikidatech
RodičeJuan de la Cierva y Peñafiel
PříbuzníRicardo de la Cierva y Codorníu (sourozenec)
Isidoro de la Cierva y Peñafiel (strýc z otcovy strany)
Piedad de la Cierva (second niece)
FunkceČlen představenstva pro rozšíření studií a vědeckého výzkumu (od 1926)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pocházel ze zámožné rodiny, jeho otcem byl právník a ministr Juan de la Cierva y Peñafiel. Už jako patnáctiletý se zajímal o létání, v roce 1919 sestrojil bombardér nazvaný Cierva C-3. Po jeho havárii se rozhodl kvůli bezpečnosti zaměřit na letadla s rotující nosnou plochou, po řadě prototypů vyrobil model, který nazval Autogiro (odtud název vírníku v řadě jazyků), který poprvé úspěšně vzletěl v lednu 1923 v Getafe, pilotoval ho Alejandro Gómez Spencer. V roce 1925 odešel do Británie, kde se stal spoluvlastníkem firmy Cierva Autogiro Company, Ltd, která vyráběla vírníky sériově a poskytovala i licence k jejich výrobě v zahraničí. V roce 1928 jako první v historii překonal ve vírníku Lamanšský průliv.

Ve španělské občanské válce podporoval generála Franciska Franka. Zahynul v prosinci 1936 při havárii nizozemského letadla Douglas DC-2 nedaleko Londýna. Obdržel zlatou medaili Mezinárodní letecké federace, je po něm pojmenována stanice madridského metra, fotbalový stadion ve městě Lorquí a ulice v řadě španělských měst.

Reference

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.