Josef Svoboda (polárník)

Josef Svoboda (* 16. července 1929 Praha)[1] je česko-kanadský ekolog, polárník, skaut a bývalý politický vězeň komunistického režimu.[2]

prof. PhDr. RNDr. Josef Svoboda
Narození16. července 1929 (92 let)
Praha
Alma materAlbertská univerzita
Povoláníklimatolog, biolog a ekolog
ZaměstnavatelTorontská univerzita
OceněníCena Neuron za celoživotní přínos vědě (2017)
Cena Jihomoravského kraje (2020)
důstojník Řádu Kanady
Webwww.utm.utoronto.ca/biology/people/svoboda-josef
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Studoval přírodovědu a filozofii na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 1949 byl v průběhu studia pro svou skautskou činnost zatčen a v politickém procesu odsouzen k 11 letům vězení. Pět let z trestu strávil prací v uranových dolech, v roce 1958 byl propuštěn.

Po propuštění pracoval jako ošetřovatel v brněnské zoo a později na Botanickém ústavu Československé akademie věd.

V době pražského jara spoluzakládal klub bývalých politických vězňů K 231. Po okupaci emigroval do Kanady, kde studoval na univerzitách v Ontariu a Edmontonu a specializoval se na arktickou rostlinnou ekologii. Dlouhodobě působí jako profesor na univerzitě v Torontu, kde třicet let pořádal pro své studenty výpravy do Arktidy.

V roce 1995 mu Masarykova univerzita udělila čestný doktorát v oboru přírodních věd, je laureátem Ceny Neuron za přínos světové vědě za rok 2017 - biologie. V roce 2020 se pak stal laureátem Řádu Kanady za svůj „průkopnický výzkum ekosystémů tundry a za celoživotní mentorování vědců studujících Arktidu".[3] Je po něm pojmenována výzkumná stanice Jihočeské univerzity na Špicberkách.

Odkazy

Reference

  1. Profil Josefa Svobody na memoryofnations.eu [online]. memoryofnations.eu [cit. 2020-04-04]. Dostupné online. (česky)
  2. ČERNÁ, Aneta. Nejvyšší kanadské vyznamenání získal český vědec Josef Svoboda. Za komunismu byl politický vězeň. ČT 24 [online]. Česká televize, 2020-01-13 [cit. 2020-04-04]. Dostupné online.
  3. LAMPER, Ivan. Uplynulých sedm dní očima Ivana Lampera. Týdeník Respekt [online]. [cit. 2020-04-04]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.