Joe Hill

Joe Hill, vlastním jménem Joel Emmanuel Hägglund (7. října 1879 Gävle19. listopadu 1915 Salt Lake City) byl americký odborový aktivista a písničkář švédského původu, popravený za loupežnou vraždu, která mu nebyla spolehlivě dokázána.

Joe Hill
Narození7. října 1879
farnost Gävle Heliga Trefaldighet
Úmrtí19. listopadu 1915 (ve věku 36 let)
Salt Lake City
Příčina úmrtístřelná rána
Místo pohřbeníHaymarket Martyrs' Monument
BydlištěPortland
Národnostšvédští Američané
Povolánípísničkář, odborář a básník
Podpis
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodil se v Gävle v početné rodině železničáře, po otcově předčasné smrti musel od dětství pracovat, aby uživil rodinu, léčil se z tuberkulózy. V roce 1902 emigroval do USA a živil se různými příležitostnými pracemi, změnil si jméno na Joseph Hillstrom, což později zkrátil na Joe Hill. V roce 1910, kdy pracoval jako přístavní dělník v Los Angeles, vstoupil do radikálně levicové organizace Industrial Workers of the World. Vystupoval na jejích akcích s vlastními satirickými písněmi, jako „There Is Power in a Union“, „The Preacher and the Slave“ nebo „The Rebel Girl“, zapojil se rovněž aktivně do mexické revoluce. V roce 1913 si našel práci jako horník v Utahu.

Proces

Dne 10. ledna 1914 dva maskovaní muži přepadli hokynářství bývalého policisty Johna G. Morrisona v Salt Lake City a po krátké přestřelce zabili majitele a jeho syna. Pár hodin na to vyhledal místního lékaře Franka McHugha Joe Hill a žádal ošetření střelné rány v prsou. Lékař záležitost oznámil a Hill byl zatčen jako podezřelý. Uvedl, že byl postřelen v hádce kvůli ženě, odmítl však udat jména, aby chránil pachatele i čest oné dámy (podle historika Williama M. Adlera jí byla dcera jeho domácího Hilda Ericsonová). Byl postaven před soud a ačkoli chyběl motiv i přímé důkazy (Morrisonova vražda byla pravděpodobně pomstou místního podsvětí), byl 28. června 1914 odsouzen k trestu smrti. Přispělo k tomu Hillovo chování u soudu, kdy dával najevo svoji politickou orientaci a pohrdání konzervativními venkovany, což mu nezískalo sympatie soudců ani poroty.

Smrt a odkaz

Po vynesení rozsudku následovala vlna protestů především ze Skandinávie a z řad odborářů, revizi procesu žádal i americký prezident Woodrow Wilson, rozhodnutí však zůstalo v platnosti a 19. listopadu 1915 byl Joe Hill ve věznici v Salt Lake City popraven zastřelením. Na základě jeho závěti bylo tělo převezeno do Chicaga, kde se 25. listopadu konal velký pohřeb, Hillův popel byl vložen do obálek a rozeslán sympatizantům po celém světě. Pro levicové hnutí se stal Joe Hill mučedníkem, jeho památku uctil Alfred Hayes básní „I Dreamed I Saw Joe Hill Last Night“, kterou zhudebnil Earl Robinson, píseň zpívali Pete Seeger, Joan Baezová nebo Bruce Springsteen. V šedesátých letech napsal vlastní skladbu o Joe Hillovi také Phil Ochs, ve svých textech ho zmiňují také Chumbawamba nebo Dropkick Murphys. Švédský režisér Bo Widerberg o něm v roce 1971 natočil životopisný film, švédská pošta vydala pamětní známku s jeho portrétem. Stephen King pojmenoval svého syna na jeho počest Joseph Hillstrom King.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.