Jindřich Percy, 4. hrabě z Northumberlandu

Jindřich Percy, 4. hrabě z Northumberlandu (asi 144928. dubna 1489) byl anglický hrabě během pozdního období Války růží. Poté, co ztratil svůj hraběcí titul, když jeho otec padl v boji s Yorky, jej později získal zpět. Vedl zálohu u armády krále Richarda III. v bitvě u Bosworthu, ale svá vojska do bitvy nezapojil. Krátce poté ho nový král Jindřich VII. nechal uvěznit, po pár měsících jej propustil. O několik let později byl zavražděn občany Yorku během vzpoury kvůli vysokým daním zavedených Jindřichem VII.

Jindřich Percy, 4. hrabě z Northumberlandu
Narození1449
Leconfield
Úmrtí28. dubna 1489 (ve věku 39–40 let)
South Kilvington
Místo pohřbeníBeverley
Povolánípolitik
OceněníPodvazkový řád
ChoťMaud Herbert (od 1476)
DětiEleanor Percy, Duchess of Buckingham
Henry Percy, 5th Earl of Northumberland
Alan Percy
Sir William Percy
Jocelyn Percy
Lady Elizabeth Percy
Lady Anne Percy
RodičeJindřich Percy a Eleanor de Poynings, Baroness de Poynings
RodPercyové
PříbuzníMargaret Percy (sourozenec)
Henry Stafford, 1st Baron Stafford[1], Elizabeth Howard, Lady Catherine Stafford[2][1][3] a Lady Mary Stafford[2] (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Na straně Lancasterů

V době války růži se jeho dědeček a otec postavili na stranu Lancasterů. Jeho otec padl v bitvě u Towtonu dne 29. března 1461. Hrabství Northumberlandu propadlo vítězným Yorkům. Dospívajícího syna Jindřicha Percy Yorkové uvěznili ve vězení Fleet. V roce 1464 ho převezli na londýnský Tower. V roce 1465 byl John Neville, bratr významného hraběte z Warvicku, místo něj jmenován hrabětem z Northumberlandu.

Přechod k Yorkům

Jindřich Percy nakonec přísahal věrnost yorskému královi Eduardovi IV. a ten ho v roce 1469 omilostnil. Percy žádal o navrácení svých otcovských titulů a majetků. Po začátcích sporu mezi králem Eduardem IV. a hrabětem z Warvicku, Percyho dokonce podpořil i sám král. John Neville přišel o svůj titul a místo toho byl jmenován v roce 1470 markýzem z Montagu a nakonec zahynul na lancasterské straně v bitvě u Barnetu. Obnovení hraběcího titulu Percymu však anglický parlament odložil až do roku 1473. V roce 1474 ho též jmenovali rytířem podvazku. Následujících dvanáct let zastával Jindřich Percy mnoho důležitých vládních míst v severní Anglii, například vykonával dohled na skotských hranicích. Jednalo se o tradiční roli v jeho rodině Percyů.

Po vylodění Jindřicha Tudora a dalších spojenců Lancasterů v Anglii, král Richard III. (bratr a nástupce krále Eduarda IV.) rychle zorganizoval vojsko a táhnul proti nim. Jindřich Percy se přidal k Richardovi. V rozhodující bitvě u Bosworthu dne 22. srpna 1485 však Jindřich Percy neposlal svá vojska do bitvy. Jeho pasivita hrála důležitou roli při porážce a smrti Richarda III. Historici ho podezírají z účelové zrady ve prospěch vítězného Jindřicha. Ale existuje i alternativní teorie, že jeho síly, umístěné vzadu za silami krále Richarda, se nebyly schopny bitvy zúčastnit, než byl Richard zabit.

Život a smrt pod králem Jindřichem VII.

Jindřich Percy byl zatčen spolu s Ralphem Nevillem, 3. hraběm z Westmorlandu a Thomasem Howardem, 2. vévodou z Norfolku. Spíše formálně pobyl několik měsíců ve vězení, ale přísahal věrnost novému králi a Jindřich VII. ho propustil. Percy si směl ponechat si své tituly a pozemky a byl vyslán na diplomatické mise za krále, což by se nestalo, kdyby mu Jindřich VII. nedůvěřoval.

V dubnu 1489 Percy pobýval na svých panstvích Yorkshire. Král Jindřich VII. se nedávno spojil s Annou z Bretaně proti francouzskému Karlu VIII. Na financování vojenské akce vzrostly daně. Sir John Egremont z Yorkshire vedl nepokoje na protest proti vysokému zdanění, známému jako yorkshirské povstání. Jindřich Percy se stal terčem výtržníků, když se 28. dubna přiblížil k městu a nakonec při nepokojích zahynul. Byl pohřben v Beverley Minster.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henry Percy, 4th Earl of Northumberland na anglické Wikipedii.

  1. Kindred Britain.
  2. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  3. Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.