Jindřich IV. Limburský

Jindřich IV. Limburský (119525. února 1247) byl od roku 1226 limburským vévodou a hrabětem z Bergu. Narodil se jako syn lucemburského hraběte a limburského vévody Walrama III. a Kunhuty, dcery Fridricha I. Lotrinského.

Jindřich IV. Limburský
limburský vévoda
hrabě z Bergu
Soubor:ScHen04Lim.png
Narození 1195
Úmrtí 25. února 1247 (ve věku 51–52 let)
Manželka Irmgarda z Bergu
Potomci Walram IV. Limburský
Adolf VII. z Bergu
Otec Walram III. Limburský
Matka Kunhuta Lotrinská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrabství Berg

Jindřich, původně pán z Montjoie, se oženil s Irmgardou z Bergu, dědičkou hrabství Berg, dcerou hraběte Adolfa VI., který zemřel v roce 1218 při obléhání Damietty. Irmgarda a Jindřich nezdědili hrabství okamžitě, nejdříve je dostal do držení kolínský arcibiskup Engelbert. Engelbert byl přední rádce císaře Fridricha II., v hrabství byl potvrzen do konce svého života a Irmgardě a Jindřichovi platil rentu. Engelbert byl 7. listopadu 1225 zavražděn a Jindřich zdědil Berg a později Limburg. Panství Montjoie pak svěřil svému mladšímu bratrovi Walramovi, který už byl držitelem Faulquemontu.

Isenberg

Vzepřel se, když byl jeho švagr Fridrich z Isenbergu odpovědný za smrt kolínského arcibiskupa Engelberta z Bergu. Po popravě svého švagra Fridricha z Isenbergu a smrti sestry Žofie o rok později byl znepokojen osudem sirotků. Proto byly děti poslány na jeho dvůr v limburském vévodství. Následujících dvacet let vojensky podporoval jejich práva proti Adolfovi, hraběti z Marky, bratranci jejich otci, který si zabral většinu dědictví.

Císař Fridrich II.

V roce 1228 se Jindřich zúčastnil šesté křížové výpravy do Svaté země. Po návratu do Německa se připojil ke Stedingerské křížové výpravě. Také pomáhal císaři Fridrichovi II. v boji proti papeži; spolu s vévodou brabantským a arcibiskupem kolínským byl poté vyslán jako vyslanec do Anglie, aby pro císaře získal ruku sestry krále Jindřicha III. Po návratu se také zúčastnil svatebního obřadu ve Wormsu 20. července 1235.

Hrabství Limburg Lenne

V letech 1238 až 1241 také vedl válku proti kolínskému arcibiskupovi Konradu von Hochstaden. Jindřich byl počítán mezi přívržence Štaufů. Celou tu dobu pomáhal muži i penězi svým dvěma dospívajícím synovcům Dětřichovi a Fridrichovi z Isenbergu v jejich bitvě o znovu získání ztraceného hrabství. Muži postavili pevnost pro oba synovce, kterou nazývali Limburg. Jindřich a Engelbert z Isenburgu, strýcové obou mužů, vedli 1. května 1243 jednání ve prospěch synovců na základě nového limburského hrabství kolem dolního toku řeky Lenne.

Limburské vévodství

Jindřich zemřel 25. února 1247 a byl pohřben v altenburském opatství. Když v roce 1282 zemřela jeho vnučka vévodkyně Irmgarda, bojovala se v roce 1288 o limburské dědictví bitva u Worringenu. Vítěz, brabantský vévoda, spojil limburské a brabantské vévodství.

Vévoda Jindřich měl se svou manželkou Irmgardou dva syny:

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Walram Lotrinský
 
 
Jindřich II. Limburský
 
 
 
 
 
 
Jutta z Wassenbergu
 
 
Jindřich III. Limburský
 
 
 
 
 
 
Adolf ze Saffenbergu
 
 
Matylda ze Saffenbergu
 
 
 
 
 
 
Markéta ze Schwarzenbergu
 
 
Walram III. Limburský
 
 
 
 
 
 
Fridrich ze Saarbrückenu
 
 
Šimon I. ze Saarbrückenu
 
 
 
 
 
 
Gisela Lotrinská
 
 
Žofie ze Saarbrückenu
 
 
 
 
 
 
Meginhard I. ze Sponheimu
 
 
Matylda ze Sponheimu
 
 
 
 
 
 
 
Jindřich IV. Limburský
 
 
 
 
 
Šimon I. Lotrinský
 
 
Matouš I. Lotrinský
 
 
 
 
 
 
Adéla Lovaňská
 
 
Fridrich I. Lotrinský
 
 
 
 
 
 
Fridrich II. Švábský
 
 
Berta Štaufská
 
 
 
 
 
 
Judita Bavorská
 
 
Kunhuta Lotrinská
 
 
 
 
 
 
Boleslav III. Křivoústý
 
 
Měšek III. Starý
 
 
 
 
 
 
Salomena z Bergu
 
 
Ludmila Polská
 
 
 
 
 
 
Béla II. Uherský
 
 
Alžběta Uherská
 
 
 
 
 
 
Helena Srbská
 

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henry IV, Duke of Limburg na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Předchůdce:
Walram III.
Limburský vévoda
Jindřich IV.
12261247
Nástupce:
Walram IV.
Předchůdce:
Walram III.
Hrabě z Bergu
Jindřich IV.
12251247
Nástupce:
Walram IV.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.